V úterý 8. října proběhlo jednání Představenstva OSŽ včele s předsedou OSŽ Mgr. Martinem Malým. Hned na úvod se projednával návrh ocenění funkcionářů a členů OSŽ na blížících se Oslavách 35 let Odborového sdružení železničářů, které proběhne 13. března 2025. Během prezentace prostorů hotelu Olšanka, kde slavnostní akce bude probíhat, zrekapitulovala dosavadní výsledky činnosti organizační komise pro přípravu této akce PhDr. Helena Svobodová, vedoucí kanceláře předsedy OSŽ.
Členové Představenstva OSŽ také již kromě běžné agendy pracují na přípravách IX. sjezdu OSŽ 2025, kdy je mimo jiné potřeba navrhnout personální složení komisí pro strukturu, Stanovy OSŽ, hospodaření, komise pro volební řád a další. Devátý sjezd OSŽ 2025 bude probíhat příští rok začátkem listopadu v Brně.
Po kontrole úkolů se přešlo ke schvalování žádostí o dávky z Podpůrného fondu OSŽ a přiznání právní pomoci zastoupením v řízení před soudem se kterými přítomné seznámil JUDr. Petr Večeř, vedoucí sociálně-právního oddělení OSŽ-ústředí. V souvislosti s povodněmi představenstvo schválilo 10 aktuálních žádostí o poskytnutí dávek ve výši 20 tis. Kč a přijalo také informaci o tom, že z prostředků podpůrného fondu již bylo vyplaceno 110 jednorázových dávek bezprostřední pomoci ve výši 6000 Kč pro členy, jejichž domácnosti byly povodněmi postiženy. Termín ukončení pro podání žádosti spojené s povodněmi není stanoven. Postižení členové OSŽ mohou nadále podávat žádost o poskytnutí dávky z Podpůrného fondu OSŽ.
Předsedkyně Revizní komise Barunka Balážová informovala o kontrolách v základních organizacích, které průběžně probíhají v měsíci říjnu a listopadu.
V druhé části programu zástupci podnikových výborů seznámili přítomné s informacemi ze zásadních jednání. Jako první dostal slovo tajemník PV OSŽ při ČD, a.s.,Antonín Leitgeb, který se vrátil k návrhu zaměstnavatele ČD, a.s. ze dne 1. října (OTEVŘÍT). V pondělí 7. října se sešlo vedení PV a připravilo protinávrh za OSŽ, který bude konzultován s ostatními odborovými centrálami 21. října. Oponentní návrh je potřeba předat zaměstnavateli nejpozději do 22. října. V úterý 8. října proběhlo jednání ohledně osobního ohodnocení. V nejbližších dnech bude zveřejněn prolongační rozkaz.
Předseda PV ČD Cargo, a.s., Radek Nekola přiblížil jednání odborových centrál a vedení společnosti ČD Cargo ze dne 30. září, kde se především projednávaly výsledky hospodaření plus výhled do konce roku. Jednání bylo především zaměřeno na aktuální výzvy, kterým čelí nákladní doprava v České republice, zejména v souvislosti s negativními dopady tzv. Green Deal. ČD Cargo, a.s., po celou dobu existence křížově financuje jednotlivé vozové zásilky, což dále zhoršuje celkovou finanční situaci. Tento problém není izolován jen na Českou republiku, ale je celoevropský. Okolní státy rovněž čelí podobným výzvám a hledají řešení, jakým směrem by se doprava v Evropě měla ubírat, aby byla udržitelná a zároveň finančně efektivní.
V rámci společnosti ČD Cargo se začínají projednávat strategie pro zvládnutí aktuálních problémů, včetně efektivního řešení možného propouštění nadbytečných zaměstnanců. OSŽ si však uvědomuje, že je třeba přemýšlet v dlouhodobém horizontu. Dnešní přebytek pracovníků může totiž zítra přerůst v jejich nedostatek.
V souvislosti s plánováním budoucích kroků zaměstnavatele očekáváme návrh kolektivní smlouvy na rok 2025 v polovině měsíce října. Další klíčovou informací bylo čerpání ze sociálního fondu, kde je pro letošní rok zajištěno plné pokrytí potřeb zaměstnanců.
Dále informoval o kolektivním vyjednávání společnosti Metrans Dyko kde se dokončuje kolektivní smlouva na rok 2025. Snahou OSŽ je mimo jiné prosazení navýšení mzdy od 1. května příštího roku o pět procent.
„Děkuji všem, kteří se podílejí na odstraňování povodňových škod v naší společnosti. Mnohdy jsou to zaměstnanci, kteří mají sami poškozený soukromý majetek. Oceňuji rozhodnutí ČD a ČD Cargo společně pomoci svým zaměstnancům prostřednictvím nadace ŽELEZNICE SRDCEM,“ ukončil svůj výstup na jednání Představenstva OSŽ první místopředseda OSŽ Radek Nekola.
Dění u Správy železnic představil předseda PV OSŽ SŽ Petr Štěpánek – Dne 7. října se uskutečnilo první jednání kolektivního vyjednávání za účasti generálního ředitele Správy železnic Bc. Jiřího Svobody, MBA., kde byl prezentován protinávrh odborových centrál. Zaměstnavatel zdůvodnil svůj návrh nelehkou ekonomickou situací v ČR. Na 14. října je naplánované setkání všech odborových centrál v domě Bohemika, aby se projednala další vyjednávací strategie v oblasti FKSP.
Stejně jako u společností ČD i ČD Cargo, i Správa železnic poskytla finanční pomoc svým zaměstnancům postiženým povodněmi.
Částka na rekreaci ve fondu FKSP byla vyčerpána. Doplňovat se již nebude, neboť nevyčerpaná částka uvolněná na tábory bude přesunuta na sociální výpomoci zaměstnancům postiženým povodněmi. Zaměstnanci mohou zažádat i o nové pracovní oblečení o které v rámci povodní přišli nebo bylo zničeno.
Předsedkyně NeRV Bc. Reneta Dousková stručně informovala o přípravě kolektivního vyjednávání ve společnosti Trilex. Podrobnější informace o společnostech spadajících pod NeRV byly podány na jednání Ústředí OSŽ dne 25. září (OTEVŘÍT).
Předseda OSŽ Mgr. Martin Malý závěrem jednání informoval o Valné hromadě Asociace samostatných odborů (ASO), která proběhla 1. října v hotelu Olšanka. Při tajné volbě byl opět na další čtyři roky zvolen předsedou ASO Bohumír Dufek. Do představenstva ASO byl za OSŽ potvrzen 1. místopředseda OSŽ Radek Nekola, který byl následně také zvolen místopředsedou ASO. Tajemníkem ASO byl opětovně zvolen místopředseda OSŽ Martin Vavrečka.
Text a foto: Daniela Houdková