V Olomouci se v úterý 28. ledna 2025 uskutečnilo další ze série školení k Podnikové kolektivní smlouvě Českých drah, kterého se zúčastnili zástupci ZO OSŽ ze severní a střední Moravy a Slezska. (Předchozí školení se uskutečnila 21. 1. v Plzni, 27. 1. v Břeclavi a poslední bylo určeno do Prahy na 29. 1.). Se změnami v nové PKS oproti roku 2024 seznámil přítomné předseda PV OSŽ při ČD, a. s., Štěpán Lev, jehož slova doplnila zástupkyně zaměstnavatele Ing. Lucie Bauerová. O pracovněprávních předpisech, pojištění odpovědnosti a dalších legislativních opatřeních informoval Mikuláš Hubicsák z SPO OSŽ–Ú. Všichni také v průběhu školení reagovali na dotazy přítomných. Nejvíce dotazů se týkalo oblasti pracovní doby, pracovní pohotovosti a dovolené (Příloha č. 1 k PKS), jakož i otázek mzdových tarifů, osobního ohodnocení, stravování a kondičních pobytů.

Štěpán Lev připomněl, že na změnách v PKS byla nutná shoda všech dvanácti odborových centrál, působících na Českých drahách, a zaměstnavatele, z čehož vyplynula nutnost vzájemně přijatelných kompromisů. Přesto se nakonec podařilo se zaměstnavatelem dohodnout PKS, která zachovává všechny dřívější benefity a navyšuje mzdové tarify.
V další části školení vystoupila tajemnice PV OSŽ při ČD, a.s. Věra Nečasová, která informovala o Zásadách hospodaření se sociálním fondem ČD na rok 2025. Připomněla, že sociální fond je fondem zaměstnavatele a jeho rozpočet byl ovlivněn úspornými opatřeními vlády. Ve stejném finančním rozsahu jako vloni bude v roce 2025 dotovaná rekreace, rekreace pro vybraná povolání a dětské tábory. Omezeny, ale zachovány, budou také příspěvky na sport, včetně mezinárodních akcí. Lucie Bauerová v té souvislosti informovala o přijímání žádostí na rekreaci a dětské tábory, které je nutno, včetně žádostí o dotaci, podávat elektronicky přes webové stránky ČD travel. Zachována zůstává sociální výpomoc a bezúročné půjčky. Jedno procento finančních prostředků ze sociálního fondu je poskytováno do Nadačního fondu ČD Železnice srdcem, který je určen železničářům a jejich rodinám, kteří se bez vlastního přičinění ocitli ve složité životní situaci.
Ve školení dále pokračoval Mikuláš Hubicsák, který vysvětlil oblast, týkající se Řádu právní pomoci OSŽ, Desatera člena OSŽ pro krizové situace v dopravě a bezplatného právního poradenství v občanském (soukromém) životě člena OSŽ. Zdůraznil také důležitost pojištění odpovědnosti za škodu, způsobenou zaměstnavateli a důležitost její valorizace. Připomněl rovněž termíny školení a seminářů, které OSŽ pořádá. Jejich termíny i přihlášky na ně jsou zveřejněny na webu OSŽ. Na těchto seminářích, z nichž první začíná 24. 3. 2025 ve středisku Prudká, bude dostatek prostoru pro veškeré dotazy a komplexní informace, týkající se právní pomoci, pojištění a dalších souvisejících otázek.
V závěru školení vystoupil vedoucí inspektor BOZP Miroslav Feber, který rovněž vyzval k účasti na školeních, týkajících se oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Vyzval také k aktivní účasti zástupců ZO OSŽ při provádění prověrek BOZP na jednotlivých pracovištích.
Školení bylo ukončeno závěrečnou diskusí, v níž zazněla slova poděkování za pomoc Ú OSŽ při povodních na severu Moravy a vzpomínka na před rokem zemřelého strojvedoucího Dalibora Žáka, který zahynul při srážce rychlíku s kamionem na přejezdu u Dolní Lutyně na Karvinsku.
Miroslav Čáslavský

Právě přítomno: 274 hostů a žádný gestor