Dne 6. března se sešli členové podnikového výboru OSŽ ČD Cargo, a.s., na pravidelném jednání v čele s předsedou Radkem Nekolou, který celé jednání řídil.

Radek Nekola na úvod jasně a bez obalu popsal alarmující situaci, která v ČD Cargo aktuálně panuje. „Společnost za rok 2024 propustila přes 340 zaměstnanců, především z provozu. To už by samo o sobě bylo vážné, ale realita je ještě horší – lidé odcházejí sami. A nejde jen o ty, kteří mají důchod na dohled… opouštějí nás i mladší ročníky, které už ve firmě nevidí žádnou budoucnost. Proč? Protože žádná perspektiva neexistuje! Co je ale nejhorší, rok 2025 začíná dalším propouštěním. Tentokrát je vytipováno dalších 420 zaměstnanců“,zdůrazňuje Radek Nekola.

Dne 4. února 2025 se uskutečnilo setkání s předsedou představenstva Ing. Tomášem Tóthem, na kterém se řešila nepříznivá situace v nákladní dopravě. „Čísla jsou jasná: vozové zásilky jsou na hranici přežití a brzy padnou na nulu. Je načase přestat s iluzemi a falešným „PR“! Společnost ČD Cargo situaci sama nezvládne! Pokud se nenajde řešení, bude nutné přijmout tvrdé rozhodnutí – a to musí padnout na ministra dopravy,“ poukázal předseda podnikového výboru.

Zvlášť kritická je situace zaměstnanců v režimu LETMO, kde už jejich podíl dosahuje neuvěřitelných 75 %! Tento systém je dlouhodobě neudržitelný a zcela likviduje jakýkoliv nábor nových lidí. „Ukažte mi mladého člověka, který bude ochoten pracovat v režimu ´nevím, kdy jdu do práce, nevím, kdy se vrátím domů´! Takhle se nový personál nepřitáhne, ale naopak odežene!“pokračuje v hodnocení situace Radek Nekola a dále dodal: „Tohle všechno přichází v době, kdy nákladní železniční doprava čelí obrovskému tlaku z Bruselu. Místo podpory železnice se dělá pravý opak – nákladní doprava je vytlačována z regionálních tratí, zatímco stát jen přihlíží. Kde je politická vůle bojovat za železnici? nabízí se otázka. Pokud ČD Cargo ztratí svou roli v systému nákladní dopravy, nebude to jen problém této firmy – bude to ekonomická katastrofa pro celou Českou republiku.“

Situace v nákladní dopravě, a především ve společnosti ČD Cargo je velmi kritická.„Je nejvyšší čas jednat!Pokud vedení společnosti neukáže jasný plán, pokud vláda nebude konat, pokud budeme dál přehlížet realitu, za pár let nebude co zachraňovat!“říká Radek Nekola.

V letošním roce nebudou zaměstnavatelem poskytnuty příspěvky do sociálního fondu. Omezení se dotkne i pořádání kulturních a sportovních akcí. Letos například neproběhne každoroční tradiční Cargiáda. Tato nepříjemná situace vyvolala mezi členy podnikového výboru širší diskuzi.

„Jednání dozorčí rady se uskutečnilo 5. března. Předseda představenstva nás informoval o hospodářském výsledku za rok 2024, který je aktuálně v procesu auditu. Výsledek pravděpodobně nebude pozitivní,“ informovala úvodem svého vstupu tajemnice podnikového výboru Bc. Marta Urbancová, která je zároveň členkou dozorčí rady ČD Cargo, a.s.

Jedním z klíčových bodů jednání byla obchodní politika ČDC. Největší hrozbou pro jednotlivé vozové zásilky (JVZ) je dopad „zelené politiky“ Evropské unie a postupující dekarbonizace průmyslu. Kvůli těmto opatřením přišlo ČDC za poslední dva roky o 11 milionů tun přepravovaného zboží, zejména uhlí a dřeva. Zatímco silniční doprava je zvýhodněna, železniční sektor čelí extrémnímu zatížení náklady – ať už jde o cenu elektrické energie oproti naftě nebo emisní povolenky, obojí významně ovlivňují provozní a fixní náklady.

Restrukturalizační opatření, která byla zavedena v úvodu letošního roku, už vedla k ukončení pracovních poměrů přibližně 420 zaměstnanců a ztrátě 700 tisíc tun přeprav. Pokud by tento objem přešel výhradně na silnici, znamenalo by to nárůst o 28 tisíc nákladních automobilů. Ve druhém čtvrtletí bude ČDC pokračovat ve vyhodnocování nadkapacit a dalších ztrátových přeprav.

Marta Urbancová dále pokračovala: „Je zásadní upozornit, že kvůli Green Dealu a oslabujícímu průmyslu jsou jednotlivé vozové zásilky ohroženy v míře, jaká v historii nákladní železniční dopravy dosud nemá obdoby. Na jednání dozorčí rady jsme zdůraznili, že na tomto produktu závisí téměř 2 000 pracovních míst.“

Na dozorčí radě bylo závěrem dohodnuto, že na každém dalším jednání budou průběžně vyhodnocovány obchodní případy a dopady restrukturalizačních opatření. Celková situace je extrémně vážná.

V druhé části jednání Radek Nekola přivítal personální ředitelku ČD Cargo, a.s., Mgr. Anetu Miklášovou a Ing. Josefa Kreischeho vedoucího oddělení.

První dostala slovo Aneta Miklášová, která se vyjádřila k celkové situaci ve společnosti. Informovala, že jsou v tuto dobu aktivována finanční opatření a podrobněji rozebrala příspěvek zaměstnavatele do sociálního fondu. Největší zásah pocítí rekreace, kdy je příspěvek omezen pouze pro zaměstnance ČD Cargo, a.s., nikoliv již pro rodinné příslušníky a děti do 26 let.

Dále ještě přiblížila změny interní normy OR 9 týkající se škodních událostí způsobených zaměstnancem společnosti.  

Josef Kreische se krátce zmínil o personální strategii řízení lidských zdrojů ČD Cargo, a.s.

Oba hosté následně ochotně a podrobně odpovídali členům podnikového výboru na dotazy zaměřené především na důkladnější proškolení zaměstnanců s provozní elektronikou a softwarem.

Po odchodu zástupců zaměstnavatele se Radek Nekola vrátil k informacím z dění u společnosti ČD Cargo, jež se týkají zaměstnanců a běžného provozu na pracovištích.

Příští jednání podnikového výboru OSŽ ČD Cargo, a.s., je naplánováno na 9. dubna. Účast potvrdil  předseda představenstva Ing. Tomáš Tóth a člen představenstva Martin Svojanovský.

 

Připravila: Daniela Houdková

 

  

 

Právě přítomno: 577 hostů a žádný gestor