„Někdejší odborářský boss Pejša se rozhodl setrvat v Dozorčí radě Českých drah“, pod tímto titulkem zveřejnil minulý týden (16. 8. 2018) server zdopravy.cz článek, v němž se píše, že bývalý předseda Odborového sdružení železničářů Bc. Jaroslav Pejša přehodnotil svůj postoj a v září neukončí své působení v dozorčí radě Českých drah. „S nikým z nás to nekonzultoval, jednal za našimi zády a sdělil nám to přes noviny,“ zareagoval Antonín Leitgeb, člen Dozorčí rady Českých drah a tajemník Podnikového výboru OSŽ při Českých drahách. „Podvedl členy OSŽ, členy Ústředí OSŽ i zaměstnavatele,“ říká v rozhovoru.

V době, kdy probíhalo zasedání Dozorčí rady (DR) Českých drah (čtvrtek 16. 8. 2018), zveřejnil server zdopravy.cz prohlášení Jaroslava Pejši, bývalého předsedy OSŽ, že se nehodlá vzdát mandátu člena DR ČD, ačkoliv v roce 2016 - před volbami do DR ČD – veřejně prohlásil, že v případě svého zvolení ukončí své působení v DR na podzim roku 2018 a tím umožní, aby volby všech tří zástupců mohly probíhat společně jednou za pět let (viz například rozhovor v Obzoru č. 7/2016 ze dne 4. 4. 2016). Jak jste na tuto informaci reagoval?
Tuto informaci jsme se dozvěděli v průběhu jednání, takže hned po zasedání Dozorčí rady Českých drah jsem pana Pejšu oslovil s dotazem, zda je článek na webu (zdopravy.cz) pravdivý, a on mi odvětil, že je. Na dotaz, kde jsou jeho sliby a prohlášení ohledně ukončení členství v DR ČD, mi neodpověděl. Tak jsem mu připomenul, že to bude velký problém, neboť Podnikový výbor OSŽ při ČD již zvolil a nominoval tři kandidáty do voleb do Dozorčí rady Českých drah, ale on mezi nimi není. Aktuálně se připomínkuje volební řád, který je postaven na třech kandidátech do Dozorčí rady Českých drah.
Podnikový výbor je podle jeho názoru zřejmě úplně zbytečný orgán a my všichni jsme pro něj naprostý „póvl“, který nemá jakoukoliv pravomoc a důvěru. Zástupci zaměstnanců v Podnikovém výboru OSŽ při Českých drahách (PV OSŽ při ČD) asi nejsou podle Jaroslava Pejši dostatečně fundovaní na to, aby sami rozhodli, kdo je bude zastupovat.
Vedení svazu (OSŽ) to mimochodem ještě neoznámil, se svým vlastním svazem se nebaví, ani se nezeptá: Chcete moji pomoc? Takže on se vlastně nechová ani jako člen OSŽ. Podvedl členy OSŽ, členy Ústředí OSŽ i zaměstnavatele. Kdyby byl poctivý člověk, tak přijde a řekne, pánové, nic nechystejte, rozhodl jsem se pokračovat.

Rozhodnutí Jaroslava Pejši o setrvání v Dozorčí radě ČD může ale znamenat komplikaci nejen pro OSŽ, ale i pro samotné volby…
Pochopitelně! Vzniklá situace nemá dobré řešení. Pokud Jaroslav Pejša bude na setrvání v Dozorčí radě Českých drah trvat, dojde k poškození dobrého jména svazu a k vyslání signálu našim oponentům o nejednotnosti OSŽ! Situaci a její variantní řešení probereme 5. 9. 2018 na plánovaném zasedání Podnikového výboru OSŽ při Českých drahách ve Vyšším Brodě, ale už teď je téměř jisté, jak to dopadne. My si máslo na hlavě nenecháme! Podle reakce členů PV OSŽ při ČD na dopis, který sem jim v pátek 17. 8. 2018 rozeslal, je zřejmé, že pan Pejša žádnou podporu od členů PV nemá. V odpovědích si nikdo ze členů PV nebere servítky. Zatím reakce členů na článek ze serveru zdopravy.cz jsou takové, že všichni volají po odvolání Jaroslava Pejši z funkce člena DR ČD, zvoleného zaměstnanci ČD v roce 2016. Alespoň takový je výsledek jakési neoficiální veřejné rozpravy, která se pravděpodobně 5. 9. 2018 stane oficiální…

Původně jste se na zářijovém jednání PV OSŽ při ČD chtěli zabývat jediným tématem – kolektivní smlouvou na rok 2019 a přípravou na kolektivní vyjednávání. Teď jednání dostalo nový náboj. Hlavním bodem programu bude zřejmě odvolání Jaroslava Pejši z DR ČD, protože to údajně v pravomoci PV OSŽ při ČD je.
České dráhy volební řád vykládají tak, že ten, kdo kandidáta navrhl, může navrhnout i jeho odvolání. Ale protože jsme ho sice navrhovali my, ale volili ho zaměstnanci Českých drah, musí zaměstnavatel na základě naší žádosti vyvolat impeachment („postup pro zproštění z úřadu“). Zaměstnavatel by musel uspořádat nové volby a většina zaměstnanců by se musela těchto voleb zúčastnit a odpovědět na otázku: Chcete, aby pan Pejša zůstal v Dozorčí radě ČD, nebo souhlasíte s jeho odvoláním?

A co když České dráhy impeachment nevyvolají?
Tak se bude muset pozdržet volební řád, protože do voleb do DR půjdou dva a ne tři kandidáti. Ani jedna varianta nemá dobré řešení. I když zaměstnavatel nakonec vyvolá impeachment, zaměstnanci se mohou naštvat a k volbám nejít. Nebo půjdou, a ve volbách budou na protest volit úplně někoho jiného, neznámého. Nehledě na to, že naštveme i řadu vlastních lidí.

Takže ve finále se to může obrátit proti OSŽ…
Pochopitelně a proto hodláme udělat vše pro to, aby Jaroslav Pejša odstoupil ještě před volbami.

Lze říct, že vás Jaroslav Pejša zklamal?
Jednoznačně! S nikým z nás to nekonzultoval, jednal za našimi zády a sdělil nám to přes noviny. Jaroslav Pejša porušil všechny své sliby, nehledě na to, že popřel i sám sebe. Několikanásobně porušil svůj vlastní slib, který dal Podnikovému výboru OSŽ při ČD, když před dvěma a půl lety žádal o podporu. On se ani nenamáhal přijít a informovat nejvyšší orgán OSŽ při Českých drahách – Podnikový výbor OSŽ při ČD! Namísto toho poškodil dobré jméno svazu a nahrál na smeč našim oponentům. Zneuctil práci celého podnikového výboru a tím pádem způsobil vícenáklady, které dráze v souvislosti s jeho prohlášením vzniknou. Slušný člověk by tohle neudělal. Ten člověk neumí dodržet ani vlastní slovo.

Dovedete si představit, že volby letos proběhnou, ale zaměstnanci budou volit jen dva zástupce zaměstnanců?
Určitě, může se to stát, ale my očekáváme, že 99,9 % členů podnikového výboru řekne: chování pana Pejši přesáhlo všechny meze, pojďme ho z dozorčí rady odvolat! Alespoň takové jsou jejich prvotní reakce; ty jsou ještě horší, než jsem si myslel.

Přijde mi zvláštní, že v této kauze bojují proti sobě členové OSŽ…
Ano, je to přinejmenším podivné, ale souhlasím s vámi. Uvažujete úplně stejně, jako jsme uvažovali, když jsme Jaroslava Pejšu před dvěma a půl lety schválili jako kandidáta OSŽ za zaměstnance do Dozorčí rady Českých drah. Dobré tři čtvrtiny členů Podnikového výboru OSŽ při Českých drahách nebyly tehdy z jeho nominace nadšeny, ale řekli jsme si: nebudeme poškozovat dobré jméno svazu, kdo jiný, než kandidát OSŽ, by měl být ve volbách do DR ČD podporován. Zvlášť, když nás neustále přesvědčoval o tom, že v roce 2018 bude končit, a najednou toto…

Nezkoušeli jste se s bývalým předsedou OSŽ nějak rozumně dohodnout? Něco ve smyslu: Jardo, zvaž to?
Ano, nějaká takováto výzva může na jednání podnikového výboru ve Vyšším Brodě padnout, ale já osobně ji neočekávám. Nálady v mužstvu jsou ostře vyhraněné. Ale máte pravdu, že hlavy vychladnou, takže nějaká výzva, aby pan Pejša přehodnotil svůj názor ohledně setrvání v dozorčí radě, může na jednání skutečně zaznít. A na závěr mi dovolte připojit jeden citát z dob antického Říma, kdy morální hodnoty byly jinak nastavené: Muž, který nedrží slovo, není lepší než zvíře.

Michael Mareš
 

Právě přítomno: 304 hostů a žádný gestor