Třináctý ročník úspěšného projektu Českých drah „Preventivní vlak bezpečné železnice“ začal dnes (v pondělí 14. Září) na nádraží v Humpolci. Každý den až do pátku nabídne netradiční projekci filmu „To nedáš!“, diskusi s drážními vyšetřovateli či nácvik první pomoci. Preventivní vlak letos vyjel netradičně z bývalého okresního města - Humpolce, netradičně se představí během pěti pracovních dnů na pěti místech kraje.


„To je premiéra i pro nás, zpravidla býváme na jednom místě dva dny. Vysočina je letos v tomto směru výjimkou,“ poznamenala mluvčí ČD Kateřina Šubová na tiskové konferenci v Konferenčním voze Českých drah.
Z Humpolce Preventivní vlak zamíří do Havlíčkova Brodu, ve středu do Žďáru nad Sázavou, v Jihlavě zastaví ve čtvrtek a svoji cestu zakončí v pátek v Třebíči. Preventivní vlak je postaven na netradičním způsobu komunikace s mladými lidmi. Návštěvníci vlaku z řad starších žáků základních škol a středoškoláků uvidí přímo v prostředí železnice, jak končí zbytečná rizika spojená s nerozvážným hazardem, frajerstvím nebo obyčejnou nepozorností. „Na otázku, jestli po zhlédnutí ukázek v Preventivním vlaku bude přebíhat koleje, jeden ze studentů tady dnes řekl, že v noci ne, ale ve dne ano,“ dodala mluvčí Kateřina Šubová s tím, že věří, že tento student bude spíše výjimkou. „Doufám, že většina žáků a studentů si z našeho Preventivního vlaku odnese trošičku jiné poznatky.“
Na tiskové konferenci k zahájení jízdy Preventivního vlaku na Vysočině promluvil mimo jiné i předseda představenstva ČD Pavel Krtek. „České dráhy jako národní dopravce, jako nejdůležitější železniční dopravce v České republice, cítí určitou společenskou zodpovědnost a chtějí řešit bezpečnost provozu, chtějí řešit i prevenci,“ uvedl s tím, že nejdůležitější cílovou skupinou je především mládež. „Vím, z mé vlastní zkušenosti, že nemá cenu dětem něco direktivně vysvětlovat a nařizovat, to nefunguje. Je třeba vysvětlovat a vysvětlovat, uvádět příklady, třeba i odstrašující.“ České dráhy se podle Pavla Krtka aktivně zapojily do projektu za bezpečnější železnici. „Společně jsme vytvořili pracovní skupinu, ve které jsou zástupci ČD, SŽDC, Ministerstva dopravy ČR, Drážního úřadu a ČD Cargo. Jednou měsíčně se tato pracovní skupina schází a řeší, jak vylepšit bezpečnost železničního provozu,“ řekl Pavel Krtek a dodal, že nápady na zlepšení se týkají jak prevence, tak třeba i učebních osnov v autoškolách. „Cílem je pochopitelně snížit počet střetů člověka s vlakem. Mám před sebou statistiku, ve které je napsáno, že v kraji Vysočina v roce 2013 zahynuli dva lidé po střetu s vlakem, v roce 2014 už to ale bylo celkem osm případů. Jak říkám, nejohroženější je věková skupina mladých mezi 14 a 19 lety, na tuto věkovou skupinu je potřeba tímto Preventivním vlakem nejvíce cílit.“

Michael Mareš
 

Právě přítomno: 230 hostů a žádný gestor