Podnětné, zajímavé, přínosné, i když chvílemi možná až tendenčně zaujaté vůči národnímu dopravci, takové bylo 23. kolokvium na téma „Co přinese liberalizace české železnici?“, které v pátek 21. dubna uspořádaly Dopravní fakulta Jana Pernera (DFJP) a Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR pod záštitou Doc., Ing. Libora Švadlenky, Ph. D., děkana Dopravní fakulty Jana Pernera, a Ing. Jaroslava Foldyny, předsedy podvýboru pro dopravu PSP ČR.

První polovina semináře byla spíše akademická, se svými přednáškami či prezentacemi vystoupili Prof. Ing. Václav Cempírek, Ph.D. (DFJP, Univerzita Pardubice) na téma Tržní pilíř liberalizačního balíčku; Doc. Ing. Ivo Drahotský, Ph.D. (DFJP, Univerzita Pardubice) na téma Otevřený trh a zajištění dopravní obslužnosti; dále Doc. Ing. Jozef Gašparík, PhD. (Železniční univerzita Žilina) na téma Technologické aspekty liberalizácie diaľkovej osobnej dopravy a prvé pokusy s otvorením trhu na Slovensku; a Ing. Vít Janoš, Ph.D. (Fakulta dopravní ČVUT) na téma Příklady liberalizace veřejné dopravy a služeb v Bavorsku a Švýcarsku. Druhá část, nebo chcete-li, druhý blok přednášek byl zase ve znamení zkušeností regionů s liberalizací. Pravda, mnohdy i s tendenčními výpady vůči národnímu dopravci Českým drahám. Stalo se tak paradoxně na půdě parlamentu, kde by národní dopravce měl být spíše hájen.
Ve druhém bloku vystoupili JUDr. Ondřej Michalčík (MD ČR) na téma Role státu při zajišťování dopravní obslužnosti v železniční dopravě po roce 2019 a dopady nové legislativy na dopravce ČD, Ing. Pavlína Velikovská, Ph.D. (za Ústecký kraj) s přednáškou na téma Jak vznikla a jak funguje integrace dopravy na lince Most – Plzeň v systému DÚK (Doprava Ústeckého kraje); Mgr. Ing. Radek Čech, Ph.D. (SŽDC) na téma Dopad liberalizace na českou železniční infrastrukturu; a nakonec Ing. Marcela Benediktová, Ph.D. (Plzeňský kraj) s přednáškou na téma: Liberalizace a zkušenosti z Plzeňského kraje.
Bezesporu výhodou, alespoň pro posluchače, kterých se v místnosti 205 ve Sněmovní ulici 4 (budova Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR) sešlo kolem padesáti, byl dostatek prostoru pro názory, reakce, poznámky a stanoviska. Pozitivní roli sehrál určitě i fakt, že se kolokvia zúčastnili také zástupci ministerstva dopravy (na část jednání byl přítomen například první náměstek ministra dopravy Milan Feranec) i dva poslanci: první části se účastnil Martin Kolovratník (ANO), celé jednání pak pozorně sledoval poslanec Ing. Karel Šidlo (KSČM).
Řízení kolokvia se ujal předseda organizačního výboru Ing. Edvard Březina, CSc., který v úvodu vyzval poslance Martina Kolovratníka (ten se ve svém výstupu především zaměřil na jím pořádanou Železniční konferenci, která se s podtitulem Železniční infrastruktura a doprava evropským pohledem konala ve dnech 30. a 31. března v Rytířských sálech pardubického zámku) a prvního místopředsedu OSŽ Vladislava Vokouna, který prezentoval podstatné informace z jednání Tripartity (10. 4.).
„Liberalizace není o tom, jestli a jak, ona prostě bude, postupujeme v souladu s evropským právem. Debata je v tuto chvíli spíše jakým způsobem a za jakých podmínek tuto změnu na českém železničním trhu provedeme,“ řekl v úvodu svého vystoupení poslanec Martin Kolovratník: „Pozitivně jsem vnímal vystoupení Pavla Krtka (generální ředitel Českých drah vystoupil na konferenci v Pardubicích, pořádanou Martinem Kolovratníkem), který uvedl, že České dráhy volají po tom, aby byla nastavena jasná pravidla. A tady vidím skutečnou hrozbu,“ dodal s tím, že bude „velmi pozorně poslouchat a na základě svých možností a svého mandátu pak apelovat na kolegy z ministerstva dopravy, aby rovné podmínky a prostředí jasně nastavili.“
Vladislav Vokoun pak ve svém projevu mimo jiné hovořil o diskriminaci Národního dopravce České dráhy. „Vzhledem k tomu, jak se ta situace vyvíjí (z hlediska přijetí čtvrtého železničního balíčku), máme vážné obavy, aby nedošlo k poškození jak veřejné železniční dopravy jako takové, tak máme obavy i z toho, aby ten postup nebyl diskriminační vůči národnímu železničnímu dopravci – Českým drahám,“ uvedl a dále hovořil o projednávaném materiálu „Role státu při zajišťování dopravní obslužnosti v železniční dopravě po roce 2019 a dopady nové legislativy na dopravce ČD“, který zpracovalo ministerstvo dopravy ve spolupráci s Českými dráhami a jehož součástí je i harmonogram otevírání trhu s horizontem roku 2033. „Jako ASO jsme měli dva okruhy zásadních výhrad vůči otevírání trhu ve stávajících podmínkách. Nerovné podmínky spatřujeme nejen ve vztahu k silnici, ale stejně tak i v otázce zpoplatnění dopravní cesty. Pokud by se navíc ten trh otevíral překotně, nebo bez odstranění těchto nerovných podmínek, tak se domníváme, že v první fázi dojde k přetížení sítě, vyčerpání kapacity, což s sebou přinese i určitý kanibalismus,“ poznamenal s tím, že České dráhy jsou stále vůči konkurenci (alternativním dopravcům) znevýhodněny.
Celý projev si můžete přečíst v článku Otevírání trhu nesmí vyvolat diskriminaci národního dopravce ČD!

Ve druhé části semináře pak například Ing. Pavlína Velikovská, Ph.D. (Ústecký kraj) pohovořila na téma „Jak vznikla a jak funguje integrace dopravy na lince (R25) Most – Plzeň v systému DÚK (Doprava Ústeckého kraje)“, kde dva páry vlaků stále zajišťují České dráhy, zbytek pak na základě přímého zadání společnost GW Train Regio. „V mezikrajských relacích tak narážíme na neuznávání tarifu mezi ČD a GWTR, ale na území Ústeckého kraje je to všechno ošetřeno tarifem DÚK, od prosince 2017 se ale na této trati chystají změny,“ prohlásila s tím, že Ústecký kraj doobjedná i zbývající dva páry vlaků, které zatím zajišťují České dráhy. „Notifikace běží, v říjnu v podstatě uplyne rok, bude to ve formě přímého zadání a smlouva bude uzavřena na devět let,“ dodala. Podle jejích dalších slov se tak zlepší situace cestujících v mezikrajské dopravě, „protože bude na celé trati jeden tarif jediného dopravce“. „Navíc se počítá i se zlepšením provozní situace, nabídka GWTR je oproti dnešní nabídce ČD výhodnější,“ zdůraznila.
Do diskuse se zapojila i JUDr. Daniela Kovalčíková (zástupkyně ředitele kanceláře/GŘ ČD) se svou faktickou právní poznámkou: „Jedno malé upozornění pro posluchačstvo: kraje ze zákona mohou vytvářet Integrované dopravní systémy (IDS), pro IDS neplatí soutěžní právo, je tam výjimka a není to považováno za kartelové dohody. Takže ta vaše integrace (v rámci Ústeckého kraje), jak jste si ji nastavili, je právně možná, ale na úrovni státu - bohužel - právně možná není, protože stát není oprávněn na základě právních předpisů vytvářet integrační modely. Kraje této možnosti maximálně využily, udělaly obrovský skok dopředu, a stát je teď bude pracně dohánět.“
Se zkušenostmi z Plzeňského kraje (na téma Liberalizace a zkušenosti z Plzeňského kraje) pak vystoupila Ing. Marcela Benediktová, Ph.D. (Plzeňský kraj). Svoji prezentaci zahájila otázkami: Chceme jednoho „národního“ dopravce? Chceme výhody tržního mechanismu? Chceme zadávat napřímo jednomu dopravci? Více dopravcům? Chceme spravedlivé soutěže? I ona se věnovala změně dopravce na lince R25 Plzeň – Most. „Cestující je nucen používat dva tarify, České dráhy odmítly uzavřít s GWTR tarifní dohodu,“ řekla mimo jiné. A JUDr. Kovalčíková znovu zareagovala: „To mě trhá za srdce! ČD nemohly z hlediska soutěžního práva, z hlediska Lisabonské smlouvy, uzavřít dohodu s GWTR o vzájemném uznávání jízdních dokladů, protože by to byla kartelová dohoda. Takhle to vnímá evropské i české právo; ČD jsou v tom zcela nevinně, pokud se chtěly vyhnout sankcím a napadání od konkurence, tak vlastně ani neměly jinou možnost. Vysvětlovali jsme to GWTR snad stokrát. Opakuji: Nebylo to tak, že by chyběla vůle na straně ČD, říkám to jen proto, aby tady ČD nebyly opět skloňovány v negativním světle, že brání skvělé liberalizaci.“ A Marcela Benediktová oponovala: „My máme zcela opačný výklad právní kanceláře.“
Plzeňský kraj si spolupráci se společností GWTR pochvaluje (spolupráce prý mu přináší úspory). „Díky tomu může Plzeňský kraj pro příští jízdní řád navýšit objednaný výkon na lince R25, GWTR nabízí za stejnou cenu o 36 % výkonů více, což už je poměrně velké číslo.“
Na otázku Co přinese liberalizace české železnici tak na příkladu změny dopravce na lince R25 Plzeň – Most Marcela Benediktová odpovídá: Lepší cenu, vyšší kvalitu služeb, vyšší kvalitu smluvního vztahu, lepší služby pro cestující, flexibilnější spolupráci s dopravcem.
Na nevýhody zadávání výkonů alternativním dopravcům v následné diskusi například upozornil Prof. Ing. Václav Cempírek, Ph.D. „Europoslanec, který létá letadlem, vám řekne, jak ta liberalizace pomohla a jak se zvýšila kvalita: ale ať se zeptá těch lidí, kteří dojíždějí z Pardubic do Moravan, do Kostěnic, jak jim ta liberalizace pomohla, protože každý den ten osobák má kvůli mimořádnostem na hlavním koridoru zpoždění dvacet minut.“
Ing. Mojmír Bakalář, ředitel personálního odboru společnosti ČD Cargo, se zase přimlouval o více pozornosti pro dvě oblasti - zaměstnanosti a zmařených investic. „Chtěl bych velmi apelovat na to, aby při všech zadávacích podmínkách byly řešeny i otázky pracovněprávních poměrů při přechodu z původních provozovatelů na budoucí provozovatele.“
Do diskuse přispěl například i Ing. Ivan Študlar (odborný referent pro železniční dopravu Jikord, s. r. o.), který kritizoval České dráhy za přístup k regionům: „V Jihočeském kraji jsme dva roky upozorňovali předchozí vedení Českých drah, že připravujeme nabídkové řízení, ale nepřišel nikdo, nepřišel generální ředitel za hejtmanem kraje, aby řekl: chystáme nabídku, dáme kvalitnější vozidla, teprve potom jsme přistoupili ke smlouvě se společností GW Train Regio za výrazně nižší cenu s úsporou asi 30 milionů korun ročně.“
V rámci kolokvia vystoupil a účastníkům semináře se představil i předseda nového regulačního úřadu v dopravě Pavel Kodym, kterého do funkce na šest let nedávno jmenovala vláda.
Sečteno, podtrženo: co téma, to zajímavá přednáška. Kolokvium rozhodně nezklamalo ani nejnáročnějšího posluchače. Snad postřehy a názory, které na 23. železničním kolokviu zazněly, nezapadanou. Předseda organizačního výboru a řídící Ing. Edvard Březina slíbil, že připomínky, které na semináři zazněly, budou sepsány a cestou podání podvýboru pro dopravu budou jako doporučení zaslány Hospodářskému výboru PČR k projednání s Ministerstvem dopravy ČR.
Michael Mareš


Právě přítomno: 373 hostů a žádný gestor