OBZOR ke stažení

Kolektivnímu vyjednávání byla věnována podstatná část zasedání Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo ve středu 13. 12. 2017 (mimochodem poprvé v nově rekonstruované zasedací místnosti v suterénu na Ústředí OSŽ, viz fotogalerie pod článkem). Předseda PV OSŽ ČD Cargo Radek Nekola mluvil o jeho průběhu a již dohodnutých bodech; zjednodušeně řečeno, přednesl informace, kam se kolektivní vyjednávání do 5. 12. 2017 posunulo. Podle něj například se ještě debatuje o případném navýšení příplatku za přesčasy o jeden procentní bod (ale to není priorita OSŽ) nebo o úpravě délky směn zasahujících do dvou a více kalendářních dnů. „Zkracováním směn roste počet nástupů a ztrácí se tak poslední výhoda zaměstnání na železnici, hlavně u nočních směn je často komplikované se na směnu dostat,“ uvedl Radek Nekola s tím, že to (možnost krátit směnu) nechali na zaměstnavateli (ve výkonných jednotkách).

„Dnes (ve středu 13. 12. 2017) by mělo kolektivní vyjednávání v sídle společnosti pokračovat. Teoreticky je možné, že kolektivní smlouva bude ještě dnes podepsána,“ uvedl Radek Nekola a dodal: „Jsme připraveni kolektivní smlouvu podepsat, protože v rámci debaty jsme další rozporné body již eliminovali. Námi navržené navýšení se pohybuje kolem 8 %. Není to nic, co by mělo společnost ohrozit, natož ji likvidovat, jak je nám podsouváno,“ dodal s tím, že si ale dovede představit i to, že kolektivní vyjednávání bude (dnes) přerušeno s cílem širší debaty o udržitelnosti odměňování na železnici.

Předseda Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo se rovněž zmínil i o podnikatelském plánu na rok 2018, který je velice ambiciózní a má ambice „výrazně investovat“. „Společnost ale musí investovat nejen do vozidel, ale především do lidí,“ zdůraznil Nekola (podle některých odhadů chybí až 150 zaměstnanců). V tomto duchu také podle něj probíhalo letošní kolektivní vyjednávání. „Není to jenom tupý požadavkem na zvýšení mezd, snažíme se zaměstnavateli předkládat rozumné návrhy. Rozhodně ale odmítám, že naše návrhy na mzdy jsou hrozbou pro společnost Cargo. To už je i pro mě silná káva, aby někdo prezentoval naši snahu jako likvidační,“ uzavřel.

Michael Mareš

PS: Na dnešním kolektivním vyjednávání bylo domluveno vše, kromě mezd, jednání o mzdách bude pokračovat v pondělí 18. 12. od 13 h.

Právě přítomno: 293 hostů a žádný gestor