OBZOR ke stažení

Cestující jedoucí z Kralup nad Vltavou do Loun a Velvar (a zpět) vozí od pondělí 8. 11. 2021 moderní vlaky. České dráhy tu v rámci zkušebního provozu postupně nasadí čtyři nízkopodlažní motorová vozidla typu RegioSpider, ty nahradí motorové vozy řad 810/809, které na tratích dosud jezdily.

„Pracujeme na tom, aby cestování vlaky bylo pro cestující komfortní a odpovídalo požadavkům a očekáváním, které jsou v dnešní době na ně kladeny. Tyto RegioSpidery nahradí starší a již nevyhovující motorové vozy řady 810. Jsem přesvědčen o tom, že cestující s jejich nabízeným servisem budou spokojeni,“ uvedl radní pro veřejnou dopravu Středočeského kraje Petr Borecký.

Nízkopodlažní vlaky nabízejí pohodlné a bezpečné cestování osobám se sníženou pohyblivostí, nejen vozíčkářům a seniorům, ale současně i cyklistům nebo maminkám s dětmi. Motorové vozy Stadler RS1 získaly České dráhy na konci loňského roku z Německa od dopravce SWEG. „Čtyři moderní nízkopodlažní motorové jednotky Stadler RS1 budeme na tratích z Kralup nad Vltavou do Loun a Velvar testovat pro možné budoucí využití typově obdobných vozidel ve Středočeském kraji,“ poznamenal člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Motorové vozy byly vyrobeny v roce 1997 a cestujícím nabídnou 71 míst k sezení, prostorný interiér, bezbariérový přístup a dostatek místa. S délkou přes 25 metrů a váhou kolem 50 tun dosahují maximální rychlost 120 km/h, podvozkový pojezd vozidla navíc lépe absorbuje nerovnosti kolejiště a tím zásadně zlepšuje jízdní komfort. Vlaky budou na trati jezdit více než rok, potom je čeká modernizace. České dráhy dovybaví vlaky Wi-Fi, úpravami projde audiovizuální informační systém, instalována bude klimatizace a elektrické zásuvky, dojde i k přečalounění sedaček a přelakování vozidel do barev podle požadavku objednatele.

ČD již nyní jednají se Středočeským krajem o pořízení typově obdobných moderních vozidel, která by zlepšila kvalitu cestování nejen na této trati, ale i na jiných regionálních linkách ve středních Čechách.

Stejný typ vozidel České dráhy provozují již řadu let v Libereckém kraji a na Vysočině. Tyto zánovní vozy z Německa nově jezdí také na severu Čech na železniční lince U11 Postoloprty – Louny – Česká Lípa.

Michael Mareš s využitím tiskové zprávy ČD


 

Právě přítomno: 335 hostů a žádný gestor