Vláda v pondělí 21. prosince 2015 schválila dlouhodobě připravovaný převod budov z Českých drah, a. s., na Správu železniční dopravní cesty, s. o. Dopravce má podle vládního rozhodnutí za více než 1500 budov získat 3,24 mld. korun, což je cena stanovená znaleckým posudkem společnosti Pricewaterhouse Coopers. Tuto částku akceptuje i Evropská komise, na kterou se kvůli obavě z možného podezření z neoprávněné podpory před časem obrátilo české ministerstvo dopravy.

S převodem majetku ale ještě musí souhlasit řídící orgány společnosti – vedení Českých drah a Dozorčí rada ČD. Vedení společnosti tak má de facto nůž na krku. I přes nesouhlas tří volených zástupců zaměstnanců v Dozorčí radě ČD (Bc. J. Pejša, Vladislav Vokoun, Antonín Leitgeb) se totiž očekává souhlas většiny ostatních členů této rady, která byla nedávno - zřejmě účelově - obměněna.

Prvním krokem v rámci schvalování této transakce v orgánech společnosti však bude „pokyn k obchodnímu rozhodnutí“ ze strany řídícího výboru (ten vykonává funkci vlastníka, respektive valné hromady) vůči představenstvu společnosti Českých drah.

Michael Mareš

Více informací v Tiskové zprávě MD ČR:
Vláda dnes schválila převod nádraží a souvisejícího majetku Českých drah na stát

21. prosince 2015

Vláda v pondělí 21. prosince schválila návrh ministerstva dopravy na převedení části majetku Českých drah na stát, respektive Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Převod se týká zejména nádražních budov, dalších staveb v železničních stanicích a pozemků, které s dotčenými stavbami souvisejí. Tímto krokem dojde ke sjednocení vlastnictví infrastruktury nutné pro provozování dráhy a naplní se předpoklady pro fungování liberalizovaného systému železnice. „Je to logický krok, který je předpokladem pro dokončení transformace Českých drah. Majetek v železničních stanicích bude spravován jednotně a stát do něj bude moci systematicky investovat. České dráhy se mohou plně věnovat své hlavní aktivitě, tedy dopravě na železnici,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.
Cena za převod majetku podle znaleckého posudku, schváleného Evropskou komisí, činí 3,24 miliardy korun. K samotnému převodu může dojít po souhlasu řídících orgánů ČD a SŽDC. Pokud obě organizace záměr vlády potvrdí, mohl by se převod odehrát v první polovině příštího roku.

Investice do staveb železničních stanic jako nedílné součásti železniční infrastruktury budou moci být financovány prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury, a to případně i s využitím strukturálních fondů EU. To do této doby bylo komplikované, protože by se jednalo o nedovolenou veřejnou podporu. V řadě případů byla předmětem investičních akcí pouze část infrastruktury vlastněná státem, přičemž docházelo k nekoncepčnímu a neúčelnému vyjímání souvisejícího majetku ČD z veřejného financování. Opravovaly se tak trati a nástupiště ve vlastnictví SŽDC, avšak stav nádražních budov zůstával ve velmi špatném stavu. Prodej nádražních budov a souvisejícího majetku státu, se kterým bude nyní hospodařit SŽDC, umožní plné využití státních a evropských prostředků na rekonstrukce nádražních budov a další příslušné infrastruktury.

Převod majetku se týká celkem 1051 nádražních a dalších 523 provozních budov a pozemků. Předmětem převodu není 87 majetkových položek, kde převodu brání smluvní vztahy s třetími subjekty, například Praha – Masarykovo nádraží a Brno hlavní nádraží, kde bylo třeba vzít v potaz i dosud nedořešené budoucí umístění stanice Brno hlavní nádraží. U těchto významných stanic bude vždy cílem sjednotit vlastnictví po ukončení či změně stávajícího smluvního vztahu. V případě dalšího majetku je důvodem výjimky to, že dnes již neplní svůj původní účel související s využitím železniční dopravní infrastruktury. U takových objektů bude stát se současným vlastníkem kooperovat při hledání způsobu využití a zapojení finančních prostředků EU.

Tomáš Neřold - vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí
 

Právě přítomno: 336 hostů a žádný gestor