OBZOR ke stažení

Ve snaze upozornit na často tragické důsledky nehod na železničních přejezdech se Správa železnic i letos tradičně připojila k Mezinárodnímu dni bezpečnosti na železničních přejezdech ILCAD 2022. Poselstvím 14. ročníku bezpečnostně preventivní akce je „Neriskuj život, drž se dál od kolejí“. Chvíle nepozornosti, špatné rozhodnutí nebo hazard - právě tyto okolnosti jsou nejčastějšími důvody střetů na železničních přejezdech. V drtivé většině případů za nimi stojí řidiči, chybují ale i chodci nebo cyklisté. Co dokáží lidé na přejezdech často provádět, se vymyká lidskému rozumu, jak dosvědčuje i dvouminutové video, které k této preventivní kampani vzniklo (zdroj: Správa železnic).

Jak uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda, železniční přejezdy jsou bezpečné, pokud se na nich jejich uživatelé chovají správně. Ke střetům vlaků s hazardujícími řidiči však stále dochází, v průměru každý druhý den. „Správa železnic proto využívá jakékoli možnosti, jak na nutnou obezřetnost a dodržování pravidel upozornit. Kdyby se nám díky této kampani podařilo zachránit byť jediný život, bude to mít smysl,“ zdůraznil Svoboda.
Mezinárodní den bezpečnosti na železničních přejezdech ILCAD (International Level Crossing Awareness Day) vznikl v roce 2009 z iniciativy Mezinárodní železniční unie (UIC). Smyslem celé akce je minimalizovat nehody s často fatálními důsledky. Střetu vlaku s autem nebo jinou překážkou na přejezdu lze totiž jen těžko zabránit. Například rychlík jedoucí na koridoru rychlostí 160 km/h ujede po spuštění všech brzdových systémů až do úplného zastavení více než kilometrovou vzdálenost. Pokud se tedy řidič rozhodne nerespektovat výstražné zařízení přejezdu a pokusí se projet těsně před přijíždějícím vlakem, nedává strojvedoucímu prakticky žádnou možnost srážku odvrátit.
Počet mimořádných událostí na našich železnicích podle statistik za posledních deset let kolísá od 143 (v roce 2020) po 173 (rok 2014). Nejvíce obětí přinesl rok 2016 (44 usmrcených osob), nejmenší počet usmrcených přinesl v této smutné statistice rok 2013, kdy zahynulo na přejezdech 23 osob. Počet zraněných v této statistice se pohybuje od 169 do 105 osob. V letošním roce zatím bylo zaznamenáno 62 střetů na přejezdech, při nichž zahynulo 13 osob a 28 jich bylo zraněno.
Ve snaze zabránit těmto tragickým událostem investuje Správa železnic do modernizace a zvýšení zabezpečení železničních přejezdů jednotky miliard korun ročně, což se projevuje i v počtu nehod na přejezdech. Vzorovým byl rok 2020, kdy došlo k nejméně střetům vlaků a silničních vozidel od roku 2003, tedy od vzniku dnešní Správy železnic. Loni se počet nehod sice nepatrně zvýšil, zemřelo ale při nich téměř o třetinu méně lidí než v předešlém roce. V žebříčku viníků stojí na první příčce řidiči osobních automobilů. Z 62 střetů, které letos prozatím Správa železnic eviduje, stáli za 44 nehodami.
V loňském roce prošlo úpravou celkem 186 přejezdů, letos Správa železnic plánuje opravit a zmodernizovat celkem 150 přejezdů, přičemž závorami by se přitom mělo vybavit 125 z nich. Aktuálně je na tyto účely vyčleněná částka 2,4 miliardy korun. Na seznamu přejezdů určených k modernizaci jsou úrovňová křížení se všemi typy pozemních komunikací.
Miroslav Čáslavský, s využitím tiskové zprávy Správy železnic
 

Právě přítomno: 219 hostů a žádný gestor