Po 5tileté odmlce způsobené covidem se ve švýcarském regionu Horní Engadin (kanton Graubünden) v městě Celerina konalo 8. mistrovství USIC v orientačním běhu ve dnech 8.-12. srpna 2024. Za české železničáře mohlo startovat 6 mužů a 3 ženy (věkové kategorie 21, 45 a nad 55 let), kteří se nejlépe umístili, a tedy nominovali na základě červnových výsledků Mistrovství České republiky železničářů konané v Tisé u Ústí nad Labem.
Samotné závody byly rozděleny na 3 soutěžní dny – první den se konaly závody ve sprintu ve vesničce Silvaplana, druhý den závody na klasické trati nedaleko horní stanice lanové dráhy Furtschellas a třetí den závody štafet u letoviska God Surlej. První a třetí závod se konal v nadmořské výšce mezi 1600-1800 m, druhý ve výšce okolo 2500 m n. m. Terén typický pro tuto část Švýcarska se vyznačuje vysokohorskými pastvinami a v údolích s borovicovými a modřínovými lesy. Především u druhého závodu se závodníci setkali s klasickou alpskou přírodou, nejmladší kategorie museli překovávat velké převýšení až 250 výškových metrů na trati dlouhé 5,9 km.
Celé mistrovství USIC zaštiťovalo sdružení SVSE – Švýcarská sportovní asociace pro veřejnou dopravu, jejímž posláním je propagace amatérského sportu s cílem šířit zdravý životní styl a rozumné volnočasové aktivity mezi zaměstnanci dopravy. SVSE je zároveň přidruženo k USIC. SVSE při prvním a druhém závodu spolupracovala s místním sdružením pro orientační sport v Engadinu – CO Engiadina, které ve stejném termínu pořádalo 5tidenní závody ORI Engadiana za účasti 500 závodníků a umožnilo využít některé části tratí pro závody MM USIC.
Mistrovství se zúčastnilo 6 zemí (Anglie, Bulharsko, Dánsko, Německo, Švýcarsko a Česko), což je nejnižší počet zúčastněných zemí v historii tohoto sportu v USIC. S výjimkou Dánska ostatní týmy nominovaly závodníky do všech kategorií, tedy 6 mužů (vždy po 2 v kategoriích M21, M45, M55) a 3 ženy (vždy po jedné v kategoriích W21, W45, W55). Dánům se nepodařilo obsadit nejmladší kategorie žen.
Podle předpokladu v národním žebříčku celkově zvítězilo Švýcarsko jak v kategorii mužů, tak i žen. V celkovém hodnocení národů českému týmu patřilo třetí místo a scházel mu tak jediný bod na druhé Německo. Patrně o našem umístění rozhodla technická závada na čipu naší závodnice při sprintu, která jí neumožnila dokončit závod a byla tak diskvalifikována. V jednotlivcích naši závodníci získali dvě druhá místa – na klasické trati Ondřej Paleček a David Nehasil a pět třetích míst – na klasice dále Ema Marková a Radmila Miturová, ve sprintu Ondřej Paleček a David Nehasil. Poslední bronzovou medaili získala štafeta mužů ve složení Ondřej Paleček, David Nehasil a Martin Šritr.
Celé mistrovství bylo zorganizováno profesionálně a nutno podotknout i optimálně ekonomicky. Pro závody byly využity turistické Engadin cards, které při ubytování v Celerině na více nocí umožňovaly bezplatnou dopravu v celém regionu Engadin. Závodníci se tak po závodech přepravovali individuálně, nemusela být organizována přeprava na závody, které byly cca 10 km od místa ubytování. Výhodou dále byla i spolupráce s klubem CO Engiadina při prvních dvou závodech. Obědy byly nahrazeny malou svačinou.
Ačkoliv náš tým byl poskládán ze závodníků z celé republiky, tak vytvořil velmi dobrý a pospolitý kolektiv, bez problémů a v pohodové atmosféře. Tak tomu bylo při vzájemném fandění na závodech, tak i na společných výletech po závodech, kterých se účastnili všichni.