Situace v Jihomoravském kraji vyvolává značné napětí a polarizuje veřejnost. Na jedné straně stojí zástupci kraje, kteří usilovně přesvědčují občany a starosty o výhodách úspor v rozpočtu a přizpůsobení se moderním trendům. Na druhé straně jsou zástupci OSŽ, kteří hájí zájmy zaměstnanců Českých drah a připravují je na obtížné kroky, které mohou ze strany zaměstnavatele přijít.
Dne 7. června Jihomoravský kraj spolu se společností KORDIS JMK nainstaloval novinku – chytrý validátor – v cestování integrovaným dopravním systémem zejména na železnici, jak jsme informovali ve čtrnáctideníku Obzor.
Doba se modernizuje a zástupci Jihomoravského kraje si od tohoto kroku slibují až miliardové úspory.
Zároveň však toto rozhodnutí velmi negativně ovlivnilo již tak nelehkou situaci, ve které jsou nyní zaměstnanci Českých drah vystaveni. Již několik měsíců zástupci Odborového sdružení železničářů pracují na tom, jak co nejlépe pomoci a nejefektivněji zmírnit dopady u zhruba tři sta zaměstnanců pracujících v pokladnách či jako doprovodný vlakový personál.
Na uveřejnění této informace negativně reagovalo několik čtenářů s tím, že takové články by se neměly zveřejňovat, neboť zbytečně jitří city již tak nepříznivě zkoušených zaměstnanců, kterých se ohrožení pracovních míst týká a jeví se dokonce jako propagace inkriminované novinky. Pravdou však je, že neinformovat je autocenzura, nemít možnost informovat už přímo cenzura. A to bychom nechtěli. Raději volme diskuzi. Ovšem kultivovanou. Ne takovou, jakou si vybral jeden z telefonujících. Ta demonstrovala, jak říká klasik, jemné francouzské vychování řeznického psa.
Situace v Jihomoravském kraji je vážná a řeší se. Proto zástupci OSŽ v čele s předsedou ZO OSŽ žst. Břeclav, členem PV OSŽ při ČD, a.s., a zároveň členem Ústředí OSŽ Karlem Tomečkem nechtějí nic ponechat náhodě a uspořádali setkání s vedoucím sociálně-právního oddělení OSŽ-ústředí JUDr. Petrem Večeřem, který 22. července zamířil v dopoledních hodinách do ZO OSŽ Brno, hl. n. a odpoledne do ZO OSŽ žst. Břeclav, aby se setkal se zaměstnanci, kterých se tato situace týká, podrobně je informoval o právních postupech při rozvazování pracovního poměru a odpovídal na jejich dotazy.
JUDr. Petr Večeř především apeloval na zaměstnance takto: „Nepodepisujte pracovněprávní dokumenty bez předchozí konzultace s předsedou nebo funkcionářem své základní organizace OSŽ!“ Ideální je, kdyby zástupce OSŽ byl přímo u jednání zaměstnance a zaměstnavatele. Pokud tomu tak nemůže být, určitě je důležité si vzít čas na rozmyšlenou a nepodepisovat nic na místě.
Podrobnější článek z tohoto jednání vyjde v Obzoru č. 15. Nicméně celá tato situace, a tak zvaná modernizace integrované dopravy v Jihomoravském kraji, nezůstává bez další odezvy. Předsedové základních organizací v Jihomoravském kraji se příští týden setkají, aby učinili oficiální vyjádření, které bude následně otištěno v zářijovém Obzoru č. 16.
Protože Obzor je čtrnáctideník, čemuž také odpovídají jeho výrobní lhůty, využíváme možnosti poskytované webovými stránkami OSŽ a chceme čtenáře informovat, že se situací v JMK budeme i nadále intenzívně věnovat. A to buď na stránkách Obzoru nebo jako nyní na WWW.OSZ.ORG.
Za redakci Obzoru
Milan Sedlák,
šéfredaktor