Podnikový výbor OSŽ ČD Cargo, a.s., zasedal 9. dubna v Praze v Domě Bohemika. Tajemnice podnikového výboru Bc. Marta Urbancová, která celé jednání řídila, přivítala přítomné a informovala je o organizačních bodech týkající se konference, která proběhne 12. května.
Předseda podnikového výboru Radek Nekola zahájil svůj vstup informacemi z důležitého jednání, které se konalo 26. března v Bruselu pod názvem „Z kolejí do Bruselu: Politici v dialogu“. Hlavním tématem byla krize nákladní železniční dopravy v Evropě, zejména pak situace v Německu.
Německá železniční společnost DB Cargo prochází restrukturalizací s cílem dostat se ze ztráty. Plán přijatý novým vedením počítá mimo jiné s propouštěním až 5 000 zaměstnanců. Jak zaznělo na jednání, problém se netýká jen Německa a České republiky, ale například i Polska, kde hrozí propouštění až deseti tisícům pracovníků v sektoru nákladní dopravy.
Zástupci odborů proto navrhují, aby byla přijata konkrétní opatření, která by mohla podpořit železniční nákladní dopravu: Zrušení poplatků za dopravní cestu zrušení daňových povinností, které se vážou k cenám energií, možnost čerpání výhodných půjček a v neposlední řadě přímé dotace z fondu EU na podporu udržitelnosti.
Dále ještě krátce pohovořil o jednání ETF a CER, které bylo zaměřeno na fond pracovní doby a povinných pauz pro vlakový personál. Bližší informace je možné najít na FB OSŽ.
Marta Urbancová informovala o klíčových bodech z jednání dozorčí rady společnosti ČD Cargo. Vývoj objemu přeprav v prvních dvou měsících ukazuje přetrvávající problémy v hlavním podnikání společnosti. Přesto, že výsledek je lepší, než ten plánovaný je zřejmé, že vedení společnosti musí situaci řešit a přijímat další úsporná opatření. Dozorčí rada bude pravidelně informována vedením společnosti o vývoji situace a přijímaných opatřeních na straně tržeb a nákladů. Jednání se mimo jiné zaměřilo na činnost obchodního oddělení, kde došlo k zásadní změně: celé obchodní vedení včetně člena představenstva Zbyszeka Waclawika bylo odvoláno. Nově bude činnost obchodního úseku podřazena pod předsedu představenstva a postupně dojde také k posílení obchodního úseku po stránce personální. Dojde k otevření obchodních jednání u vybraných zákazníků, zejména v oblasti ztrátových jednotlivých vozových zásilek a konkrétních přeprav pro některé zákazníky s cílem vrátit společnost do zisku z hlavní činnosti již v roce 2026.
Všechny kroky a nastavené postupy budou vyhodnoceny během června, přičemž k 30. červnu bude rozhodnuto, zda dojde k dalšímu propouštění.
Petr Doležal druhý člen DR doplnil, že nadále probíhá šrotace starých vozů.
V druhé části se k jednání připojili zástupci zaměstnavatele. Pozvání přijal předseda představenstva Ing. Tomáš Tóth a člen představenstva Martin Svojanovský. Jako již tradičně dorazila i personální ředitelka Mgr. Aneta Miklášová, Ing. Josef Kreische a Mgr. Pavla Kreischová.
Předseda představenstva ČD Cargo, a.s., Tomáš Tóth na úvod jednání informoval o složité situaci, ve které se společnost aktuálně nachází. Společnost ČD Cargo je v režimu krizového řízení, a to v důsledku dlouhodobého poklesu objemu přeprav již od roku 2023. V důsledku této situace došlo také k zahájení likvidace dlouhodobě zbytných a nepotřebných kolejových vozidel, snížení stavu zaměstnanců, redukce krátkodobě zbytných nákladů a omezení investiční činnosti.
Tomáš Tóth dále informoval o změnách na obchodním úseku s nímž je spojeno i výběrové řízení na obchodní zástupce, kteří posílí obchodní tým ČD Cargo a již probíhající pohovory na pozici nového obchodního ředitele. Zároveň oznámil jmenování nového člena představenstva, kterým se stal Ing. Robert Heděnec (do doby jmenování členem představenstva pan Heděnec zastával pozici Finančního ředitele).
Zdůraznil, že hlavním problémem je, že železnice přichází o tradiční komodity, na kterých vyrostla. Na jedné straně je tu dekarbonizace energetiky a teplárenství a s tím spojené omezení objemů přeprav uhlí do elektráren a tepláren a na straně druhé problémy průmyslu v celé Evropě. Nedaří-li se průmyslovým zákazníkům, nemůže se dařit v přepravních objemech ani samotným dopravcům. Omezení přepravních objemů v ucelených vlacích a vysoké nadkapacity nákladních vozů v Evropě snižují realizační marže a tyto již nestačí krýt ztrátu z produktu jednotlivých vozových zásilek. „Trh se zásadně mění a jedinou jistotou je, že již nikdy nebude takový, jaký si jej pamatujeme. Proto i ČD Cargo mění svou obchodní strategii tak, aby nenásledovalo negativní případy velkých dopravců z okolních zemí. Tato strategie již nebude nadále zaměřena na maximalizaci přepravního objemu s cílem nakonec pokrýt všechny fixní náklady společnosti. Především v systému jednotlivých vozových zásilek jsme tohoto cíle nikdy nedosáhli, objemy padají a cenové hladiny silniční dopravy jsou již příliš odlišné, než abychom mohli v některých přepravách zdravě konkurovat. Nově se zaměříme na perspektivní segmenty přeprav, celkovou ziskovost zákazníka v kombinaci všech produktů a tomu přizpůsobíme cílové kapacity ČD Cargo. Budeme otevřeni i novým příležitostem, které přinese např. cirkulární ekonomika,“ Řekl závěrem svého vystoupení Tomáš Tóth.
.
Slovo si vzala také personální ředitelka Aneta Miklášová, která se vrátila k nedávnému propouštění. K 31. březnu 2025 odešlo z důvodu nadbytečnosti ze společnosti 420 zaměstnanců. Aktuálně tak ČD Cargo, a.s., zaměstnává zhruba 5 500 lidí.
Vedení společnosti zároveň pracuje na tom, aby se zlepšila vnitřní komunikace – cílem je, aby se zaměstnanci dozvídali správné a ověřené informace a nešířily se dezinformace či poplašné zprávy. Do komunikace směrem dovnitř firmy se zapojí i zástupci Podnikového výboru ČD Cargo.
Členové podnikového výboru přivítali přítomnost předsedy představenstva Tomáše Tótha, kterému mohli na přímo pokládat dotazy nejen k plánům společnosti, ale i k aktuálním problémům z jednotlivých pracovišť.
První dotaz položil předseda podnikového výboru Radek Nekola, který vnímá celoevropský ekonomický problém týkající se vytížení nákladní dopravy a kvituje, že vedení společnosti s výborem počítá při sociálním dialogu a sdílení informací o dalších krocích. Zároveň zdůraznil, že pokud by mělo dojít k dalšímu propouštění, podnikový výbor chce mít možnost podílet se na posouzení každého jednotlivého případu. Chce být včas informován o konkrétních zaměstnancích, kterých by se změny mohly týkat, aby mohl zohlednit jejich osobní situaci. Tomáš Tóth potvrdil, že s takovou spoluprací počítá – a to jak s výborem, tak s úřadem práce a případně i dalšími zaměstnavateli.
S otázkami následně pokračovali i další členové podnikového výboru. Zástupci zaměstnavatele na ně podrobně odpovídali. Nejvíce dotazů směřovalo k aktuálnímu propouštění – zaměstnancům totiž připadá, že výběr není vždy logický, působí nahodile a někde zasahuje i regiony, kde naopak práce přibývá a zakázky rostou.
Na Martina Svojanovského pak směřovaly konkrétní dotazy přímo z provozu, týkající se každodenních problémů a fungování jednotlivých pracovišť.
Po odchodu zástupců zaměstnavatele se výbor pustil do dalšího tématu – zaměstnanecké benefity. Vzhledem k úsporám ve společnosti se začínají řešit možné změny v tom, co všechno zaměstnanci dostávají navíc. Vedení podnikového výboru OSŽ proto připravuje přehled, který ukáže, jaké výhody jsou standartní a jaké jsou již nad rámec zákoníku práce.
Radek Nekola nastínil pár nápadů na benefity, které by mohly motivovat jak dlouholeté zaměstnance, tak i ty, co do firmy přišli teprve nedávno.
Na závěr se otevřela také debata o aktuálním volebním období a o zastoupení základních organizací v závodních výborech. Padla i zmínka o plánovaném výjezdním podnikovém výboru, který by se měl konat v červnu.
Poslední jednání podnikového výboru před konferencí vychází na 7. května.
Připravila: Daniela Houdková