Pravidelné jednání Ústředí OSŽ proběhlo 23. dubna v Praze v Domě Bohemika. Předseda OSŽ Mgr. Martin Malý úvodem provedl kontrolu úkolů, při které mimo jiné místopředseda pro Správu majetku Martin Vavrečka informoval o vývoji rekonstrukce na rekreačních objektech hotelu Skalka v Rajeckých Teplicích a v apartmánovém domě Orion v Leptokárii.

Hostem na jednání byl jednatel DR CK ČD travel, s.r.o., Dr. Miroslav Kaprálek, který přiblížil Zprávu jednatele a členů DR CK ČD travel, s.r.o. o činnosti společnosti za rok 2024. Obecně lze konstatovat, že v roce 2024 segment cestovního ruchu pokračoval ve vzrůstajícím trendu z roku 2023 (zdroj: ČSU). Zájem o služby poskytované Cestovní kanceláří ČD travel ze strany klientů byl výjimečný. Společnosti se aktivním přístupem a zájmu klientů podařilo za rok 2024 dosáhnout ve finančním obratu dobrých výsledků. Produkt ČD travel se skládá z vlastních produktů a provizně prodávaných leteckých pobytů. Vlastními produkty jsou tuzemské pobyty, konkrétně lázeňské balíčky a krátkodobé víkendové pobyty a pobyty s vlastní dopravou. V roce 2024 se u klientů zvýšil zájem o tuzemskou rekreaci. Novými členy DR CK ČD travel byli na jednání valné hromady 15. dubna 2024 zvoleni místopředseda OSŽ pro správu majetku Martin Vavrečka a za ČD Mgr. Jan Staněk LL.M.

Předseda OSŽ Martin Malý se ve svém krátkém vstupu vrátil k oslavám 35 let OSŽ, na kterých se promítal dokumentární film o vzniku OSŽ a jeho vývoji do současnosti. Dokument byl ještě po oslavách ve 2. díle doplněn o informace týkající se vzniku Nedrážního republikového výboru OSŽ. Všechny tři díly budou již brzy uveřejněny ke shlédnutí pro všechny členy OSŽ.

Dalším bodem jednání byl příspěvek základním organizacím na akce pro členy seniory – podobně jako v roce 2024. Po rozsáhlé diskuzi na Představenstvu OSŽ byl Ustředí OSŽ předložen návrh odlišného postupu poskytování příspěvku oproti minulému roku. Příspěvky již nebudou automaticky rozesílány všem základním organizacím, ale nově bude každá organizace, která má členy důchodce, moci zažádat o příspěvek až po uspořádání akce pro seniory a doložení potřebných podkladů. I tento návrh vyvolal mezi členy Ústředí živou diskuzi.

Návrh byl na konec diskuze většinově členy Ústředí OSŽ přijat.

Předsedkyně Revizní komise OSŽ Barunka Fígalová informovala o prohlídkách revizní komise v základních organizacích začátkem dubna. V dokladech o hospodaření v základních organizacích nebyly nalezeny závažnější problémy. Další jednání proběhne 15. května, kde se uskuteční i dokončení školení účetního programu pro členy RK.

V druhé části jednání předsedové podnikových výborů dostali prostor seznámit členy Ústředí s děním u společností, u kterých OSŽ působí:

První dostal slovo předseda PV OSŽ při ČD, a.s., Štěpán Lev., který informoval o tom, že na jednaní Podnikového výboru OSŽ při ČD, a.s., které proběhlo 9. dubna 2025, se zúčastnili i zástupci zaměstnavatele. Členka představenstva Mgr. Blanka Havelková oznámila, že proběhne průzkum spokojenosti zaměstnanců prostřednictvím společnosti Up přes aplikaci e-Stravenka. Jednání se také zúčastnil Ing. Roman Tesař, zástupce ředitele O16, který informoval o důvodech nepodání nabídky na linku Plzeň–Domažlice. Podrobné zprávy z podnikového výboru najdete v samostatném článku (OTEVŘÍT). Velká část jednaní PV byla věnovaná přípravám na Podnikovou konferenci ČD, která se uskuteční 13. května 2025.

Dne 14. dubna 2025 se uskutečnilo jednání se zaměstnavatelem, k možnému nastavení pravidel k vyplacení mimořádné odměny ze zisku v segmentu osobní dopravy. Shoda zatím není.

Za podnikový výbor OSŽ ČD Cargo, a.s., vystoupilpředseda Radek Nekola. Podnikový výbor zasedal 9. dubna za účasti předsedy představenstva Ing. Tomáše Tótha a člena představenstva Martina Svojanovského. Důvod návštěvy byla celková situace u ČD Cargo, a.s., a dopad, který tato situace má na zaměstnance společnosti. Martin Svojanovský představil úpravu rozložení zaměstnanců na pracovištích. Materiál má k dispozici vedení podnikového výboru k připomínkování a od 1. července by mělo přijít v platnost.

Dozorčí rada se konala 2. dubna, informace byly zveřejněny v článku z jednání Podnikového výboru ČD Cargo, které se konalo 9. dubna (OTEVŘÍT).

Připravované jednání se zaměstnavatelem bude cíleno na firemní benefity ve společnosti ČD Cargo. Je potřeba je tzv. upgradovat a zaměřit je na mladé zaměstnance ve společnosti.

Závěrem vystoupení poděkoval Radek Nekola tajemnici Bc. Martě Urbancové a všem členům podnikového výboru při přípravách na konferenci, která proběhne 12. května.

Petr Štěpánek, předseda podnikového výboru Správy železnic, s. o., přiblížil jednání odborových centrál se zaměstnavatelem ze dne 22. dubna ohledně čerpání FKSP na rekreace a příspěvky na dětské tábory (OTEVŘÍT).

Dále pokračoval novými informacemi připravované organizační struktuře společnosti na generálním ředitelství a prodeji ČD Telematika. K 1. září přejdou zaměstnanci pod Správu železnic.

Během jednání se vedla diskuze ohledně novely zákoníku práce. Do 19. května obdrží vedení podnikového výboru materiál k připomínkování. Úpravy by se měly promítnout do kolektivního vyjednávání na rok 2026.

Podniková konference je naplánována na 14. května.

Bc. Renata Dousková, předsedkyně NeRV OSŽ, začala svůj příspěvek také o organizačních změnách, které probíhají u Dopravního zdravotnictví. Tyto organizační změny se promítají do směrnice, kterou následně ještě musí schválit představenstvo.

Dále pokračovala o účasti na Workshopu ETF, které pořádalo OZ KOVO v Bratislavě, na téma „Autobusová doprava – součást moderní mobility“. Hlavním tématem byly problémy řidičů městské autobusové dopravy s dodržováním povinných přestávek mezi směnami. Na Slovensku je povinná přestávka mezi jednotlivými směnami snížena pouze na šest hodin, což odporuje mezinárodní legislativě EU. Dále byl řešen problém, proč o profesi řidiče autobusů není mezi lidmi zájem, zda je to z důvodu finančního nebo z důvodu nepravidelných směn anebo z důvodu nízké společenské prestiže. Všichni zúčastnění se shodli na tom, že práce řidiče MHD je časově velmi náročná a výrazným způsobem zasahuje do rodinného života. Workshopu se také zúčastnila Cristina Tilling, vedoucí ETF pro pozemní dopravu, dále pak kolegové z Rakouska a Maďarska, kteří také přednesli své zkušenosti z organizací pracovní doby v jejich zemi.

Posledním vystupujícím na jednání Ústředí OSŽ byl Mgr. Martin Malý, předseda OSŽ, který informoval o jednání pracovního týmu RHSD pro hospodářskou politiku při MPO z 22. dubna.

Jednání bylo zaměřeno zejména na problematiku dopadů nových celních tarifů na dovoz zboží do USA na hospodářství ČR a dále na problematiku možných dopadů na naši ekonomiku v případě zavedení ETS 2. Dalším bodem byla problematika přípravy výstavby nových jaderných bloků v ČR. V této souvislosti předseda OSŽ informoval o plánovaných přepravách materiálu pro dostavbu elektrárny s využitím železniční dopravy ze žst. Rakšice do areálu jaderné elektrárny Dukovany.

Předseda podnikového výboru OSŽ AŽD, s.r.o., Karel Šimáček závěrem zasedání poděkoval za školení vedoucímu oddělení BOZP JUDr. Petru Kožmínovi, LL.M., Mikuláši Hubicsákovi, pověřenému řízením sociálně-právního oddělení a externímu školiteli panu Ing. Kovárníkovi, Ph.D. za uspořádání školení ve společnosti AŽD, které bylo velmi kvalitní a přínosné pro členy základní organizace.

 

Připravila: Daniela Houdková

 

  

 

Právě přítomno: 452 hostů a žádný gestor