V úterý 6. května se uskutečnilo pravidelné jednání Představenstva OSŽ, které vedl předseda OSŽ Mgr. Martin Malý.

Úvodem jednání proběhla kontrola úkolů a dále následovalo schválení několika žádostí o přiznání dávky z Podpůrného fondu OSŽ a přiznání právní pomoci zastoupením v řízení před soudem. S žádostmi přítomné seznámil Mikuláš Hubicsák pověřený řízením sociálně–právního oddělení OSŽ-ústředí.

Martin Malý během jednání předložil přehled plnění rozpočtu OSŽ za první čtvrtletí letošního roku.

Viceprezidentka Železniční sekce ETF PhDr. Helena Svobodová obdržela pozvánku na zasedání pracovní skupiny sociálního dialogu na železnici, který se uskuteční 23. června v Bruselu. Na programu jednání bude mj. pokračování diskuze o zahájení činnosti skupiny technických expertů s ERA o zavedení celoevropského systému monitoringu pracovní doby strojvedoucích a ostatního mobilního personálu.

Na zasedání Výkonného výboru ETF, který právě probíhá ve dnech 5.–8. května ve Splitu v Chorvatsku byl nově zvolen prezidentem ETF George Tuti, který ve funkci nahradí Franka Moreelse zvoleného prezidentem ITF.

Místopředseda pro správu majetku Martin Vavrečka informoval o probíhající rekonstrukci v Leptokárii v apartmánovém domě Orion. Rekonstrukce se již chýlí ke svému konci.

Během příštího týdne – ve dnech 12.–15. května – budou probíhat podnikové konference OSŽ ČD, a.s., ČD Cargo, a.s., Správy železnic, státní organizace, a Republikové radyseniorů v hotelu Olšanka v Praze. Během jednání Představenstva OSŽ se probíraly drobné organizační záležitosti ke způsobu organizování konferencí. Jednání konference nedrážních základních organizací OSŽ je naplánována na 19. května v Moravském Krumlově.

Na konferencích proběhnou mimo jiné volby členů, předsedy a tajemníků podnikových výborů, dále kandidátů na členy Ústředí a kandidátů na členy do Revizní komise. Jako hosté na konferencích přijali pozvání zástupci zaměstnavatelů ze společností Českých drah, ČD Carga a také Správy železnic.

Předsedkyně revizní komise Barunka Figalová informovala přítomné o plánovaných kontrolách během měsíce května.

Poté dostal slovo Štěpán Lev, předseda Podnikového výboru při ČD, a.s., který stručně informoval o jednání konaném 28. dubna. Jednání se týkalo nastavení pravidel pro vyplácení mimořádné odměny zaměstnancům ze zisku v segmentu osobní dopravy, konkrétně z prodeje jízdních dokladů. K žádné dohodě zatím nedošlo.

Ve stejný den se také konalo jednání odborových organizací s představenstvem Českých drah, a.s., na kterém jsme byli informováni o plánovaném průzkumu spokojenosti zaměstnanců. Ten bude spuštěn 12. května prostřednictvím aplikace Můj Up. Po dobu čtyř týdnů bude zaměstnancům každý týden položeno dvanáct otázek, na které budou odpovídat pomocí ikonek spokojenosti. Výstupy z průzkumu budou k dispozici v červenci 2025.

Dne 29. dubna proběhlo jednání Dozorčí rady ČD, a.s., na kterém byl udělen souhlas s uzavřením smluv na rekonstrukci myčky v SÚ Praha jih a na rekonstrukci haly pro údržbu osobních vozů v Hradci Králové. Příští jednání Dozorčí rady ČD, a.s., se uskuteční dne 28. května.

Radek Nekola, předseda podnikového výboru ČD Cargo, a.s., poskytl informace ze setkání se zaměstnavatelem a se zástupci odborových centrál, jenž se uskutečnilo 5. května. Přítomným byly představeny auditované hospodářské výsledky společnosti. Výsledky potvrdily, že jednotlivé vozové zásilky vykázaly ztrátu z roku 2024 bezmála 500 milionů korun. U ucelených vlaků byl sice mírný zisk, nicméně z čísel je vidět, že přepravní ztráty zaznamenává i tento segment přepravy. Vedení společnosti představilo plán opatření rozložený do dvou až tří let, jehož cílem je stabilizace a vyhnutí se hrozbě insolvence. Hlavní důraz je kladen na práci obchodního oddělení a budování vztahů s hlavními zákazníky. Začátkem července již bude jasné, jak bude společnost fungovat v druhé polovině letošního roku a zejména v roce 2026.

Zástupci odborových centrál vznesly požadavek, aby vedení společnosti objíždělo pracoviště a zaměstnance osobně seznámilo s vážnou situací u ČD Cargo, a.s.

Tajemnice podnikového výboru Bc. Marta Urbancová informovala o aktuálních tématech z jednání dozorčí rady, které se konalo 24. dubna. Jedním z hlavních cílů společnosti ČD Cargo, a.s., je ukončit spolupráci se ztrátovými zákazníky do roku 2026. Potěšující zprávou je, že u některých z nich se již podařilo navýšit ceny.

Zároveň přiblížila výstupy z jednání, které proběhlo 28. dubna a věnovalo se úpravám zaměstnaneckých benefitů, zejména v oblastech dovolené a kondičně ozdravných pobytů. V tomto směru budou jednání pokračovat v průběhu června.

Se svým vystoupením následoval Petr Štěpánek, předseda podnikového výboru OSŽ Správy železnic, s. o. Vzhledem k tomu, že k novým jednáním se zaměstnavatelem nedošlo, informoval přítomné o setkání se slovenskými kolegy z OZŽ a ŽSR (OTEVŘÍT). Na jednání se mimo jiné řešilo kolektivní vyjednávání nebo přípravy na IX. sjezd OSŽ. Kolegy ze Slovenska čeká sjezd v roce 2026.

Předsedkyně Nedrážního republikového výboru Bc. Renata Dousková ve svém vystoupení přiblížila aktuální dění v Dopravním zdravotnictví. Dozorčí rada této společnosti schválila nový organizační řád, pod který nově spadá i svozová služba a laboratoře.

Od posledního zasedání Ústředí OSŽ zatím neproběhla žádná nová jednání se zástupci společností v nedrážní gesci.

Dne 30. dubna se uskutečnilo zasedání dozorčí a správní rady Nadace Okřídlené kolo. Předsedou správní rady byl opětovně zvolen Martin Vavrečka, který zároveň přítomné seznámil s aktuální činností a plány nadace.

Na jednání Tripartity, které proběhlo 5. května, se zúčastnili mimo jiné i místopředseda ASO Radek Nekola a tajemník ASO Martin Vavrečka. Mezi hlavními tématy byla aktuální situace v oblasti postupu při projednávání akčního plánu pro kolektivního vyjednávání. Českomoravská konfederace odborových svazů vyjádřila výhrady k některým nově navrženým úpravám. ASO zastává názor přijmout tento akční plán, i když má k některým ustanovením své připomínky.

Dalším bodem byla diskuze o dopadech zavedení systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS II.), konkrétně jejich rozšíření na fosilní paliva. Tato změna by mohla vést ke zvýšení nákladů na energie v domácnostech, což by negativně dopadlo především na nízkopříjmové skupiny obyvatelstva.

Tripartita se věnovala také problematice migrace, zejména s ohledem na pracovníky z Ukrajiny. V současnosti tito zaměstnanci obsazují přibližně 150 tisíc pracovních míst v České republice. V souvislosti s koncem ochranné lhůty v březnu 2026 se diskutovalo o budoucím řešení této situace a možném dopadu na trh práce.

Krátce byla zmíněna také připravovaná dostavba jaderné elektrárny Dukovany.

Bližší informace z celého jednání najdete na webových stránkách: https://www.odbory.info/

Závěr jednání patřil přípravám na blížící se IX. sjezd OSŽ, přičemž hlavní pozornost byla věnována otázkám organizačního a volebního řádu.

 

Připravila: Daniela Houdková

 

  

Právě přítomno: 907 hostů a žádný gestor