Zdravotnictví a OKD, to byly dva hlavní body pondělního jednání pléna tripartity. Tentokrát v reprezentativním složení (vláda na jednání vyslala předsedu vlády, ministryni práce a sociálních věcí, ministry financí, dopravy, průmyslu a obchodu a zdravotnictví, a na závěr – na bod Fosilní paliva – dorazil i ministr životního prostředí) se v pondělí 1. února 2016 sešla tripartita, která se především zabývala situací ve zdravotnictví (z důvodu nižších mezd dochází k odchodu lékařů a zdravotních sester a začíná být nedostatek kvalifikovaného personálu v některých nemocnicích).

„Pondělní dohoda zní, že se tím budeme (plénum tripartity) zabývat až tehdy, až bude na stole společné stanovisko ministra zdravotnictví a ministra financí za účasti sociálních partnerů. Jednoznačně však podporujeme zvýšení peněz za státní pojištěnce,“ uvedl pro Obzor předseda OSŽ a stálý člen tripartity Bc. Jaroslav Pejša, který se pondělního jednání zúčastnil.
Druhým bodem programu byla situace v OKD. „Čekáme, co se tam odehraje do konce února, zda nedojde k vyhlášení konkurzu. Pak by se stát musel starat o sociální dopady na zaměstnance OKD,“ dodal Jaroslav Pejša s tím, finanční injekce není řešením. „V tuto chvíli je to soukromý podnik, kam není možné peníze dávat.“
Ač železnice, jako konkrétní bod programu, na jednání pléna tripartity tentokrát zařazena nebyla, bylo dohodnuto, že se ve čtvrtek 25. února 2016 sejde pracovní tým pro dopravní tripartitu, který bude řešit otázky železnice. Především se bude zabývat výstupy z dnešního (3. 2. 2016) odpoledního jednání dopravního podvýboru Poslanecké sněmovny ČR. „Na jeho programu je novelizace zákona o drahách, vládní nařízení o přístupu k infrastruktuře, regulátor, dále pořádání soutěží a zadávání napřímo, a zároveň jsou na programu i režijní průkazky, tedy režijní jízdné,“ předeslal Jaroslav Pejša a dodal, že „nebezpečným tématem“ bude i financování nákupu kolejových vozidel v programu OPD 2. „EU nabízí uhradit 85 % pořizovací ceny vozidel a ministerstvo dopravy plánuje, že 15 % zaplatí objednavatel - tedy v dálkové dopravě ministerstvo dopravy a u regionální dopravy kraje,“ uvedl Jaroslav Pejša s tím, že ministr dopravy navrhuje, aby se pak objednavatel stal majitelem těchto vozidel. „Ministerstvo dopravy uvažuje tato vozidla nakupovat a svěřovat je SŽDC, což je velmi složitá otázka, protože zatím není vyřešena opravárenská základna, protože ta zatím náleží Českým drahám.“ Jaroslav Pejša se hodlá z titulu člena pléna tripartity především ptát, kdo bude dohlížet na to, jak kvalitně budou prováděny prohlídky a údržba? „Může se totiž stát, že ten kdo bude vlastnit vozidla, bude mít i vlastní opravny. Pak tady budeme mít dva druhy kolejových vozidel: novější kolejová vozidla budou patřit SŽDC a ta starší Českým drahám. A to jsou jen některé naprosto nevyřešené problémy. Jsem zvědavý, jak se k tomu dnes (3. 2. 2016) postaví dopravní podvýbor Poslanecké sněmovny a následně 25. 2. dopravní tripartita. Každopádně v pondělí na jednání pléna tripartity bylo dohodnuto, že výstupy z dopravní tripartity, která se bude konat 25. února 2016, budou projednány na dubnovém plénu.“


Michael Mareš

 

Právě přítomno: 243 hostů a žádný gestor