• Rail Business Days 2024: Přehlídka osobních, nákladních i speciálních vozidel

  Rail Business Days 2024: Přehlídka osobních, nákladních i speciálních vozidel

  Mezinárodní železniční veletrh a konference Rail Business Days 2024, konaný ve dnech 11.–13. června v Ostravě, přivítal návštěvníky srdečnými slovy ministr dopravy Martin Kupka: „Jsem rád, že se znovu schází železničářská rodina na tomto veletrhu, který si našel ve vašem kalendáři své místo. Přeji vám, aby přinesl kontakt s tím nejzajímavějším, co se na železnici odehrává, a to nejen na místní tuzemské, ale celkově evropské.“ Číst dál
 • Vyšel OBZOR č. 12/2024

  Vyšel OBZOR č. 12/2024

  V novém čísle Obzoru najdete: Z jednání vrcholných orgánů OSŽ – Ústředí OSŽ, RRS OSŽ, PV OSŽ při SŽ, s.o. – Odboráři na protest opustili jednání tripartity; Na aktuální téma – Správa železnic vybere projektanta tříkolejného mostu na Výtoni; www.odbory.info – Poslanecká sněmovna podpořila vládní návrh širších změn v důchodech; Všimli jsme si;  Ze světa; Navštívili jsme – Jednání vlakového doprovodu v Brně za účasti managera RP ZAP Brno Ing. Zdeňka Furmánka; Právní poradna; Poradna BOZP; Informujeme – Přehled smluvních advokátů OSŽ; Názory čtenářů; Najdete Číst dál
 • Kamufláž

  Kamufláž

  I když náš kolega Pavel Antolič vypadá jako zcela běžný svazový inspektor, opak je pravdou. Toho klidného a veselého člověka, kterého znáte ze školení OSŽ, kontrolní činnosti u zaměstnavatelů nebo jako strojvedoucího, v soukromém životě provází uniformy, vojenský dril a to, čemu my nezasvěcení říkáme dobrodružství… Jako člen Aktivních záloh (AZ) ozbrojených sil České republiky podle zákona č. 45/2016 Sb., o službě vojáků v záloze, adržitel Čestného odznaku štábního kapitána Václava Morávka (ocenění výjimečných výsledků při plnění významných úkolů dobrovolných bojových záloh), Číst dál
 • Z jednání PV OSŽ při ČD: Pochybnosti OSŽ o nové organizaci osobní přepravy na Brněnsku trvají

  Z jednání PV OSŽ při ČD: Pochybnosti OSŽ o nové organizaci osobní přepravy na Brněnsku trvají

  Stěžejními body posledního předprázdninového jednání PV OSŽ při ČD (12. 6. 2024) byla situace v Jihomoravském kraji a informace, týkající se kybernetické bezpečnosti a bezpečnosti ve vlacích osobní dopravy. V úvodu vedoucí oddělení SPO OSŽ JUDr. Petr Večeř přiblížil práva zaměstnanců v pracovněprávních vztazích, kteří budou odcházet od ČD v důsledku změn v organizaci vlakové dopravy, vyvolané rozhodnutím vedení Jihomoravského kraje. Upozornil zejména na důležitost osobní přítomnosti zástupce OSŽ při projednávání skončení pracovního poměru zaměstnance (člena OSŽ). Číst dál
 • Vernisáž v Poštovním muzeu

  Vernisáž v Poštovním muzeu

  Pozvánka: _auto_generated_thumb_ Číst dál
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 

REKREACEOSZ.CZ

"Dovolte mi, abych Vám představil rekreační zařízení OSŽ pro rodinnou i individuální rekreaci OSŽ".
Více informací najdete na:
www.rekreaceosz.cz

Martin Vavrečka
místopředseda OSŽ pro majetek

Cestujeme za poznáním i odpočinkem

Sekretariát OSŽ

Telefon
+420 972 241 924
Mobil
+420 737 275 101
Adresa
Na Břehu 579/3, 190 00 PRAHA Vysočany
00225479
DIČ
CZ 00225479
e-mail
osz@osz.org
 • Ústředí
 • PV ČD
 • PV Cargo
 • PV Správy železnic
 • NeRV
 • RRS OSŽ
 • Tripartita

Ústředí Odborového sdružení železničářů

Odborové sdružení železničářů (OSŽ) je odborovým svazem pro zaměstnance všech profesí, které se vyskytují v železniční dopravě či s ní spjatých odvětvích.

Pokračovat do sekce Ú OSŽ

Podnikový výbor OSŽ při ČD a.s.

Vrcholově rozhoduje o všech záležitostech činnosti OSŽ vůči zaměstnavateli ČD, a.s. Jedná o pracovněprávních předpisech, uzavírá kolektivní smlouvy.

Pokračovat do sekce PV ČD

Podnikový výbor OSŽ ČD Cargo, a.s.

Sociální partner ve společnosti ČD Cargo, a.s. Je složen ze zástupců z jednotlivých Výborů PJ a SOKV. Zastupuje členy napříč celou republikou.

Pokračovat do sekce PV ČD Cargo Najdete nás také na Twitteru

Podnikový výbor OSŽ Správy železnic

je příslušným odborovým orgánem OSŽ pro jednání s vedením SŽ na úrovní GŘ a je složen ze zástupců všech výborů OSŽ při oblastních ředitelstvích, CDP, HZS a GŘ.

Pokračovat do sekce PV Správy železnic Najdete nás také na Twitteru

Nedrážní republikový výbor OSŽ

NeRV OSŽ je poradním orgánem a koordinačním orgánem činnosti Výboru OSŽ a základních organizací nedrážní sekce OSŽ.

Pokračovat do sekce NeRV

Republiková rada seniorů OSŽ

RRS se zabývá seniorskou problematikou, společenským uplatněním a kulturním životem seniorů - členů OSŽ.

Pokračovat do sekce RRS OSŽ

Tripartita (Rada hospodářské a sociální dohody ČR)

je institucionalizovaná platforma pro vedení sociálního dialogu mezi vládou, odbory a zaměstnavateli. OSŽ je v Tripartitě zastoupeno díky členství v ASO.

Pokračovat do sekce Tripartita

 • Rekreace, sport a volný čas

  Pokračovat do sekce
  Rekreace, sport, volný čas, patří mezi hlavní náplně Mezinárodního oddělení. Nabízíme pobyty ve vlastních rekreačních zařízeních a ve spolupráci s cestovní kanceláří ČD travel s.r.o., i v mnoha dalších destinacích v ČR a v zahraničí. Organizujeme sportovní akce od oblastních úrovní po mezinárodní akce železničářské sportovní organizace USIC.
 • 1
 • 2

Anebo taky ne. Statistiky o pracovních úrazech jsou pokaždé neradostné a smrt si každoročně vybírá svou daň bez ohledu na opatrnost zaměstnanců, snahu zaměstnavatelů a jejich bezpečáků, a snahu nás, svazových inspektorů oddělení BOZP OSŽ Ú. 

Jezdíme, kontrolujeme, staráme se a snažíme se zdokonalovat. Odpovídáme na vaše mejly, telefony a zvědavé otázky, které nám pokládáte, když se potkáme na nádraží, ve vlacích nebo v kanceláři nad kávou. Jsme vašimi benefity, odbornými poradci, školiteli i technickou podporou.

Kdo si uloví poslední volná místa na našem školení ve dnech 13. 03. – 15. 03. 2024, může se těšit na pořádnou dávku informací z oblasti BOZP a taky na nás – lektory – svazové inspektory OSŽ Ú. To vše na vás čeká v příjemném prostředí RS Prudká u Tišnova. Pozor – letos je to jediný třídenní seminář pro funkcionáře ZV ZO OSŽ působící na úseku BOZP.         

Těšíme se na vás!

Základem práce oddělení BOZP OSŽ Ú je výkon kontrolní činnosti nad stavem BOZP. Pro vás, co se zajímáte o naše poznatky a zjištění z cest po pracovištích, je zde každoroční shrnutí naší práce - „Zpráva o činnosti oddělení BOZP OSŽ Ú za rok 2022“. Věříme, že naší prací podporujeme zlepšení stavu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci napříč všemi zaměstnavateli, u kterých má Odborové sdružení železničářů své členy. Kdo chce znát podrobnosti, má na webu OSŽ a v aplikaci MOJE OSŽ k dispozici již zmiňovaný dokument, a to v  nabídce BOZP – ke stažení.

 

 

Zajímá vás, jestli jste ohroženým druhem nebo které dny na vás v práci číhá nebezpečí? V kolik hodin se vám pravděpodobněji stane pracovní úraz nebo kterému pracovnímu odvětví se raději vyhnout? Potom je Informace o vývoji pracovní úrazovosti v roce 2022“, kterou tradičně pro OSŽ Ú zpracovává oddělení BOZP, pro vás to pravé a rozhodně si ji musíte přečíst! A kde ji najdete? Samozřejmě na webu OSŽ a v aplikaci MOJE OSŽ, a to v nabídce BOZP – ke stažení.

Vážení kolegové a kolegyně, nově vznikla sekce ZAJÍMAVOSTI A ČTENÍ NA CESTY, kde se postupně objeví série článků od naší milé kolegyně Dany Žákové. 

Články, které od roku 2017 pravidelně vycházeli i v časopisu Obzor a Nedrážní obzor, Vám přiblíží trochu jiný pohled na svět BOZP, lidštější, než je ten nudný, nic neříkající, zaprášený předpis zastrčený někde v koutě.

 

 

Jednou z mnoha povinností všech zaměstnavatelů v ČR je provádění prověrek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. 

Co je nového na úseku BOZP od 1. 1. 2023

Oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci se vyznačuje tím, že se neustále mění právní předpisy. Buď vznikají nové předpisy nebo se stávající novelizují. Dovolte nám, abychom Vás s těmi nejdůležitějšími seznámili.

Oddělení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je odborným oddělením Odborového sdružení železničářů – ústředí. Oddělení je tvořeno celkem 6 zaměstnanci – svazovými inspektory BOZP.

 Vážené čtenářky a čtenáři,

a je to tady. Oddělení BOZP pro Vás připravilo novou metodickou příručku o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, která se zcela jistě stane nedílnou součástí odborové knihovničky i Vaší odborové organizace. Jejím cílem je poskytnout čtenářům mnoho prospěšných informací z oblasti BOZP, které lze využít například i při řešení různých událostí na pracovištích. Rovněž by měla sloužit k získání základního přehledu o tom, jak by mělo vypadat pracoviště a pracovní prostředí z hlediska BOZP, jakým způsobem šetřit pracovní úrazy, jak je odškodňovat atp. Brožurka představuje i základní výukový materiál k pořádaným kurzům pro začínající inspektory BOZP ZO OSŽ. Kolektiv oddělení BOZP je přesvědčen, že některé z Vás tato příručka zaujme natolik, že se rozhodnete stát se inspektorem BOZP Vaší odborové organizace. Metodická příručka je pro případné zájemce k dispozici i v elektronické podobě. Stáhnout si ji můžete zde, případně v nabídce BOZP – Metodické materiály.

                                                                                                                                                                                                                                                                                 Kolektiv oddělení BOZP OSŽ

 

Oddělení BOZP OSŽ je jedním z odborných oddělení Odborového sdružení železničářů, které tvoří svazoví inspektoři bezpečnosti práce, kteří jsou nejen zkušenými odborníky v oblasti železniční dopravy a přepravy, ale zejména držiteli odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik, požární ochrany a dalších, nebo mají pedagogické vzdělání atp. Oddělení BOZP má ve svých řadách i soudního znalce v oboru bezpečnost práce. Oddělení se však zabývá i odbornou publikační činností, kdy přispívá nejen do všem nám známého periodika OBZOR, ale i do celé další řady odborných periodik, například Bezpečnost a hygiena práce (BHP) a Personální a Sociálně právní Kartotéka (PSK). Každým rokem je
 i aktivním účastníkem různých konferencí BOZP. V loňském roce se zástupci oddělení JUDr. Petr Kožmín a Miroslav Feber rovněž zúčastnili XXI. ročníku mezinárodní konference „Bezpečnost a ochrany zdraví při práci 2021“. Dr. Kožmín na této konferenci vystoupil s příspěvkem na téma Kontrolní činnost odborových organizací na úseku BOZP v ČR. Pro případné zájemce je tento příspěvek volně k dispozici v položce Různé.

Podkategorie

Přístup ke prezentacím ze školení BOZP: 

 

https://drive.google.com/drive/folders/0B2A-MbQX4oNRM3FnUkJmcl9uV2M 

 

 

Postřehy čtenářů

Reakce na článek Po nás potopa…?

Reakce na článek Po nás potopa…?

Miroslav Zikmund rozvíjí téma článku Po nás potopa…? (Obzor 9/2024), týkající se přepravy hokejistů a jejich fanoušků Autor článku Po Číst dál
Reakce na článek Zvláštní situace

Reakce na článek Zvláštní situace

Miroslav Zikmund reaguje na článek v Obzoru č. 9, týkající se informování cestujících V Obzoru 9/24 popisuje zkušený cestovatel Petr Číst dál
„JEN“ aneb „kvalitní“ středočeská veřejná doprava

„JEN“ aneb „kvalitní“ středočeská veřejná doprava

  Složité cestování na Kolínsku očima Miroslava Zikmunda Dostal jsem nabídku na sobotní kolektivní návštěvu námořního muzea. Ano, námořního muzea, Číst dál
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16

Právě přítomno: 264 hostů a žádný gestor

ozz    logo son 2014 01