• Úspěch českého vyjednávání: Emisní norma EURO 7 bude výrazně přijatelnější, než navrhovala Evropská komise

  Úspěch českého vyjednávání: Emisní norma EURO 7 bude výrazně přijatelnější, než navrhovala Evropská komise

  Návrh nové emisní normy EURO 7 bude nakonec výrazně mírnější, než bylo původně navrženo. Shodli se na tom ministři členských států na dnešním zasedání Rady pro konkurenceschopnost v Bruselu. Do nového kompromisního návrhu se podařilo zahrnout všechny klíčové požadavky České republiky a koalice států, které chtěly změnit původní návrh Evropské komise. Emisní limity výfukových plynů zůstanou na úrovni současné normy EURO 6, a to včetně podmínek testování, dále dojde k prodloužení lhůt vstupů v platnost, zásadních změn dozná i systém monitorování emisí vozidla. Číst dál
 • Vyšel OBZOR č. 17/2023

  Vyšel OBZOR č. 17/2023

  V novém čísle Obzoru najdete: Z jednání vrcholných orgánů OSŽ – Představenstvo OSŽ, PV OSŽ ČD, a.s.; www.odbory.info – Mezinárodní konference asociace samostatných odborů;Na aktuální téma– Vláda podpořila přípravu dalších projektů železnic a dálnic formou PPP; Představujeme– Kandidáti do Dozorčích rad společností České dráhy a ČD Cargo; Všimli jsme si; Právní poradna; Potvrzení o studiu dětí pro účely zaměstnaneckých jízdních výhod;Názory čtenářů; Stalo se na noční – příběhy z pracoviště;Sportovní hry seniorů OSŽ; Nová Pesa ve zkušebním provozu; Nostalgický vlak přivítali Číst dál
 • Národní den železnice v Bohumíně byl příležitostí i pro skupinu FISAIC

  Národní den železnice v Bohumíně byl příležitostí i pro skupinu FISAIC

  Národní den železnice, který se konal v sobotu 23. září v Bohumíně, navštívilo přes šest tisíc fandů a příznivců železnice. Pozdravit je přišel ministr dopravy Martin Kupka i generální ředitel Českých drah Michal Krapinec. Potěšující byl zejména zájem mladých lidí, z nichž mnozí jevili téměř fenomenální znalosti, týkající se železnice. Na Dni železnice se představily jak historické exempláře lokomotiv či vozů, tak i nejmodernější soupravy, mezi něž patřila souprava RegioFox, která je vybavena motorem Rolls-Royce. V obležení byly i modelové Číst dál
 • RRS hodnotila sportovní hry seniorů v Potštejně

  RRS hodnotila sportovní hry seniorů v Potštejně

  Po prázdninové přestávce se ve čtvrtek 21. září 2023 sešli členové Republikové rady seniorů OSŽ na svém pravidelném jednání v sídle OSŽ v Praze. Hosty jednání byli předseda OSŽ Martin Malý a vedoucí Mezinárodního oddělení OSŽ Ondřej Šmehlík. Všechny přítomné uvítala předsedkyně RRS OSŽ Danuše Polášková, načež následovalo zhodnocení plnění úkolů z minulého jednání. Danuše Polášková informovala členy rady o Mezinárodních sportovních hrách seniorů, které pořádala Rada seniorů České republiky spolu s krajskou radou seniorů Ostrava. Hry proběhly v červenci Číst dál
 • ČD travel – lastminute do 2.10. 2023

  ČD travel – lastminute do 2.10. 2023

  24.09 - 01.10.2023    délka 7 nocí; 8 dnů Letecky Praha Španělsko FERRER JANEIRO HOTEL****; Mallorca Polopenze  Kontakt: Michaela Šimková; Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; 972 243 080 19 890 Kč Číst dál
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 

REKREACEOSZ.CZ

"Dovolte mi, abych Vám představil rekreační zařízení OSŽ pro rodinnou i individuální rekreaci OSŽ".
Více informací najdete na:
www.rekreaceosz.cz

Martin Vavrečka
místopředseda OSŽ pro majetek

Cestujeme s Obzorem

Sekretariát OSŽ

Telefon
+420 972 241 924
Mobil
+420 737 275 101
Adresa
Na Břehu 579/3, 190 00 PRAHA Vysočany
00225479
DIČ
CZ 00225479
e-mail
osz@osz.org
 • Ústředí
 • PV ČD
 • PV Cargo
 • PV Správy železnic
 • NeRV
 • RRS OSŽ
 • Tripartita

Ústředí Odborového sdružení železničářů

Odborové sdružení železničářů (OSŽ) je odborovým svazem pro zaměstnance všech profesí, které se vyskytují v železniční dopravě či s ní spjatých odvětvích.

Pokračovat do sekce Ú OSŽ

Podnikový výbor OSŽ při ČD a.s.

Vrcholově rozhoduje o všech záležitostech činnosti OSŽ vůči zaměstnavateli ČD, a.s. Jedná o pracovněprávních předpisech, uzavírá kolektivní smlouvy.

Pokračovat do sekce PV ČD

Podnikový výbor OSŽ ČD Cargo, a.s.

Sociální partner ve společnosti ČD Cargo, a.s. Je složen ze zástupců z jednotlivých Výborů PJ a SOKV. Zastupuje členy napříč celou republikou.

Pokračovat do sekce PV ČD Cargo Najdete nás také na Twitteru

Podnikový výbor OSŽ Správy železnic

je příslušným odborovým orgánem OSŽ pro jednání s vedením SŽ na úrovní GŘ a je složen ze zástupců všech výborů OSŽ při oblastních ředitelstvích, CDP, HZS a GŘ.

Pokračovat do sekce PV Správy železnic Najdete nás také na Twitteru

Nedrážní republikový výbor OSŽ

NeRV OSŽ je poradním orgánem a koordinačním orgánem činnosti Výboru OSŽ a základních organizací nedrážní sekce OSŽ.

Pokračovat do sekce NeRV

Republiková rada seniorů OSŽ

RRS se zabývá seniorskou problematikou, společenským uplatněním a kulturním životem seniorů - členů OSŽ.

Pokračovat do sekce RRS OSŽ

Tripartita (Rada hospodářské a sociální dohody ČR)

je institucionalizovaná platforma pro vedení sociálního dialogu mezi vládou, odbory a zaměstnavateli. OSŽ je v Tripartitě zastoupeno díky členství v ASO.

Pokračovat do sekce Tripartita

 • Rekreace, sport a volný čas

  Pokračovat do sekce
  Rekreace, sport, volný čas, patří mezi hlavní náplně Mezinárodního oddělení. Nabízíme pobyty ve vlastních rekreačních zařízeních a ve spolupráci s cestovní kanceláří ČD travel s.r.o., i v mnoha dalších destinacích v ČR a v zahraničí. Organizujeme sportovní akce od oblastních úrovní po mezinárodní akce železničářské sportovní organizace USIC.
 • 1
 • 2

     K nejdůležitějším úkolům odborových organizací by měla patřit jejich péče o oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Vždyť co může být důležitějšího, než život a zdraví zaměstnanců? Zvláště, když se pak jedná o pracovní úrazy, které mohou mít velice negativní vliv na další život zaměstnance, ale i na jeho pozůstalé, v případě, že se např. jedná o smrtelný pracovní úraz.

K tomu už přeci není nutné nic dodávat, tento nadpis hovoří za vše, mohlo by se zdát, a určitě bychom si přáli, kdyby tomu tak opravdu bylo. Avšak bohužel často slyšíme zprávy o nejrůznějších haváriích, za kterými může stát i nedodržování základních povinností - pravidelných kontrol a revizí nejrůznějších technických zařízení. A tak připomenu alespoň pár nejzákladnějších pravidel.

Již vícekrát se objevily různé dotazy k práci tzv. řidiče „referenta“, tedy řidiče, který při své práci rovněž řídí služební vozidlo. A může se jednat například o zaměstnance pohotovosti nebo i jiného zaměstnance, který při své činnosti občas využívá služební vozidlo.

V praxi se často stává a při kontrolách se o tom přesvědčujeme, že někteří zaměstnanci používají na pracovišti zaměstnavatele svůj elektrický spotřebič. Také dostáváme občas otázku, jestli je možné vůbec používat vlastní elektrický spotřebič v práci. Většinou se jedná o radiopřijímače nebo přímotopy apod.

Nikdo z nás si nepřeje vznik pracovního úrazu. Ale jen pro jistotu zmíním povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů v případě, že se přeci jen něco přihodí.

Jak jistě víte, bezpečnost a ochrana zdraví při práci je velmi široký mezivědní obor. Jen pro zajímavost jsem vybral některé (zdaleka ne všechny) požadavky na osobní železniční vozy (nikoliv hnací vozidla) tak, jak je „vidí" vyhláška 173/1995 Sb., v platném znění, která je prováděcím předpisem k zákonu 266/1994 Sb., v platném znění, tedy Zákonu o drahách.

Uvedu toto téma možná trochu netradičně: ochrana zdraví při práci musí být vždy na prvním místě. To určitě každý ví. Asi každý z nás si také dokáže představit možné následky toho, když se této problematice nebudeme řádně věnovat. Ne, nebudu je zde popisovat, v následujících řádcích naznačím, jak se na problém dívá platná legislativa.

Nejen ze své praxe inspektora vím, že jednou z podceňovaných oblastí v oblasti BOZP je problematika schodů a schodišť. Rád bych k tématu uvedl několik informací. Jak vidíte, není jich mnoho, tak si je určitě přečtěte.

Je zaměstnavatel povinnen na pracovištích zřizovat sprchy nebo umývárny?

Často se v praxi objevují dotazy, zda musí mít zaměstnanci šatnu, nebo zda na šatnu mají nárok. V rámci kontrolní činnosti oddělení BOZP OSŽ Ú je také zjišťováno, že ne vždy šatna odpovídá právním a technickým předpisům.

 

V rámci prováděných kontrol inspektory BOZP bývá zjišťováno, že někteří zaměstnanci nemají zajištěno vlastní WC, případně k němu mají ztížený přístup. Jak je to tedy se záchody pro zaměstnance?

Postřehy čtenářů

Dopisy v koši nekončí

Dopisy v koši nekončí

Petr Rádl se zamýšlí nejen nad nevhodnými lavičkami na zastávce Pyšely Tentokrát v rubrice Postřehy čtenářů, respektive Dopisy v koši Číst dál
Ve výtahu

Ve výtahu

Hana Dostálová vzpomíná na příhodu ve výtahu, spojenou s historií jednoho domu Co my se za ‚totáče’ vlakem nacestovali!! Jasně, Číst dál
Střídavina na Lipence dosáhla plnoletosti

Střídavina na Lipence dosáhla plnoletosti

Miroslav Zikmund popisuje historii elektrifikace tratě, vedoucí k lipenské elektrárně Při návratu z exkurze v lipenské elektrárně mi padla do Číst dál
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Právě přítomno: 461 hostů a žádný gestor

ozz    logo son 2014 01